Неа Флогита лето 2021-Бисерот на Халкидики

Ова одморалиште е познато како едно од најчистите во светот. Поради овој факт, Халкидики е награден со неколку престижни титули. Големите борови шуми, одличните плажи и мирното море создаваат атмосфера на удобност и хармонија.
Касандра е најпопуларната област во градот. Овде ќе видите живописни плажи кои се опкружени со борова шума; оддалечените области се локација на затскриени заливи и заливи кои се совршени за нуркање и подводни лов. Локалното население од блиските рибарски села отвори бројни пријатни таверни и ресторани токму на плажата. Тука ќе ви бидат послужени одлични јадења со морска храна, домашно вино и слатки.

Неа ФлогитаВо текот на последните години, одморалиштето областа Неа Флогита значително се разви. Позната е по својата најдобро оценета плажа, чија вкупна должина е еден и пол километар. И покрај фактот дека оваа област е една од најновите, таа започна да се гради во 1923 година. Областа биле буквално изградена на урнатините на античкиот манастир. Денес се реконструираат неколку сочувани историски градби.
Одморот овде ќе биде интересен не само за љубителите на рекреација на плажа, туку и за оние кои сакаат интересни тури низ разгледување

Места кои можат да се посетат во Неа Флогита

Mожатe да ја посетат живописната катедрала Свети Георги лоцирана во центарот на областа. Домородците го сметаат Свети Georgeорѓи за свој главен покровител. Годишно, по него се слават неколку интересни празници. Пред неколку години беше отворен интересниот културен центар наречен „Јустијан“. Тој е посветен на различни сфери на византиската култура. Во центарот, посетителите можат да се восхитуваат на интересни експонати и да учествуваат во различни тематски забави и мастер класи.
Омилено место за прошетки на гости и локални жители е насипот што се протега скоро по целата плажа. Од двете страни на насипот, растат прекрасни палми и украсни растенија и се поставуваат удобни клупи. Важно е да се напомене дека ќе биде интересно да се одморите во Флогита не само во летниот период. Во лето, тоа е бучно и без преполн одморалиште, но есен е скоро пустина. Тешко е да се најде подобро место за мирна рекреација во ненаполнета атмосфера во овој период од годината.

Благодарение на развиената транспортна комуникација, гостите на одморалиштето можат да ги посетат сите соседни области, да уживаат во шопинг и да разгледуваат разгледувања. Дури и вообичаена прошетка по градот може да се претвори во возбудлива турнеја. Флогита привлекува со својата волшебна национална архитектура. Постојат многу сочувани конструкции изградени во првата половина на 20 век. Во близина на нив, можете да видите прекрасни модерни згради.

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН