Полихроно лето 2021-Место кое е погодно за одмор за сите генерации

Најпопуларниот и најпосетуваниот дел на цела Грција, кога станува збор за туристички атракции. Се состои од три „прсти“ или три помали полуострови:

  • Касандра
  • Ситонија
  • Атос

Карактеристично за Халкидики е што обезбедува „нешто за секого“. Без разлика дали сакате да уживате во помирен, семеен одмор или сакате да поминете незаборавни денови и ноќи исполнети со забава, на овој полуостров дефинитивно ќе го најдете она што ви треба и да се вратите исполнети со позитивни впечатоци.

Она што е исто така карактеристично за Халкидики е неговата умерена клима, која вклучува пријатни лета и благи зими, давајќи nature можност на природата да ги изрази сите свои привлечности на ова уникатно место кое ги комбинира традиционалниот и урбаниот стил на живот. Халкидики се издвојува по најубавите плажи, прекрасните брегови и прекрасната земја во должина од 500 километри.

ПРВ КРАК – КАСАНДРА

Полуостровот се наоѓа на западната страна на Халкидики и е негов прв „прст“. Според легендата, го добила името по Касандрос, кралот на Македонија во античко време. Полуостровот има културно наследство од античката грчка и византиска ера.
Долг е повеќе од 50 километри и широк околу 10 километри. Висините на Касандра не надминуваат 400 метри и централниот дел на полуостровот е покриен со лозја и маслинови градини. Украсен е со долги песочни плажи, кристално чисто море и борови шуми.
На само неколку километри оддалеченост од Неа Каликратија, за време на ископувањата, беше пронајден уникатен сребрен ковчег, кој денес се наоѓа во Археолошкиот музеј во Солун. Овој саркофаг со врежани фигури е доказ што ги поврзува Стариот и Новиот завет. Оваа област е поврзана и со името Амом Зевс.

Полихроно

Во срцето на Касандра, на помалку од 4 часа возење од Скопје, во заливот Торонеос, се наоѓа едно од најживописните летувалишта на Халкидики – Полихроно.
Познато е по кристалното, тиркизно море, плитко, создадено за детски водени лудувања, како и по бујната медитеранска вегетација. Тука ќе најдете некои од најубавите плажи на првиот крак на Халкидики. Совршено е не само за семеен одмор – Полихроно е одличен избор за сите генерации. Може да уживате во големиот број крајбрежни таверни и барови, но и да прошетате во околните места и плажи, бидејќи локацијата е навистина идеална. Многубројни супермаркети, пекарници ви се на дофат, па нема да ви недостига ништо. Во Полихроно има и аптека и амбуланта, па сигурни сте во секој поглед.

Места кои треба да ги посетите во околината на Полихроно

Плажата Ксенија
Кога одите од Пефкохори кон југот на полуостровот, патот ве води кон една од најубавите плажи, т.н. “Златна плажа”. Златната плажа е организирана плажа со убави камчиња, песок и многу чисто море и е особено популарна кај семејствата со деца. На истиот дел од брегот е плажата Ксенија или Крусо како што туристите сè уште ја нарекуваат.
Морето овде е исклучително транспарентно. Внатрешноста на плажата е полна со борови дрвја, благодарение на кои има природни сенки. Исто така, постои можност да се вклучите во разни спортски активности како и спортови на вода. Оваа плажа е многу посетена, па затоа понекогаш е и преполна.
Доколку сакате да земете лежалки во некој од баровите, подобро е да ја посетите во утринските часови.

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН