Островска држава која ќе сакате да ја посетитие

Вануату е малечка островска држава лоцирана во јужниот дел од Тихиот Океан. Формирана во 1980 година кога островите познати како Нови Хебриди станале независни под новото име Вануату. Денешното име на државата потекнува од зборовите vanua што значи „земја“, „дом“ и tu што значи “стои”  овие два збора го означуваат независниот статус на новата нација. […]

Лас Вегас на истокот

Со своите забавни комплекси и преубави колонијални области, Макао е совршена дестинација за туристите, тој се наоѓа во јужниот дел на Кина. Макао се протега на површина од 32,9 км2 и има население од околу 680.000, во минатото бил административен центар на Португалија, а воедно и најстара европска колонија во државата. Денеска е една од […]

Познато турско благо ширум светот

Алва е нај старата врста на десерт во турската кујна, ова вкусно традиционално благо е на база на путерот од сусам. Според историските податоци таа датира уште од 11 век, а нејзиното турско име е Хелва и има арапско потекло. Алвата е многу позната во Турција, во Балканските држави, блискиот исток, а посебно во Кина. […]

Остров на вечна пролет

Mалиот рај на земјата спаѓа во групата на Канарските острови. Тенерифе е најголемиот и најнаселениот шпански остров, сместен во Атлантскиот океан, во близина на брегот на Африка. Тенерифе се протега на површина од 2.034,38 километри квадратни, тој е вулкански остров кој се создавал и менувал со последователни ерупции во текот на неговото постоење. Најстариот планински […]

Предлог 5 дестинации кои ќе ви го вратат духовниот мир и спокој

Слободни сте за викенд и се мислите каде да прошетате? Ние за Вас подготвивме листа на манастири кои би можеле да ги посетите за време на викенд. Доколку овој викенд веќе ви е испланиран идните може да ги искористите и да посетите некои од манастирите во блиските земји. И да се вратите со духовен мир […]

Шарениот остров е новиот рај во Грција

Се ближи лето и треба да се донесе одлука која дестинација да се посети оваа година. Некои бираат веќе проверено и посетено место за одмор, додека некои сакаат да посетуваат и истражуваат различни дестинации секоја година зависно од желбите и преференциите. Ако се уште не сте одлучиле каде да одите на одмор ние како предлог […]

Фрази кои ќе ви помогнат полесно да се снајдете во хотел и ресторан во Албанија. (дел 1)

За да може подобро да ве запознаеме со Албанија и албанскиот  јазик ние за Вас издвоивме неколку познати фрази и зборови. Дел од нив многу често можете да ги слушнете во секојдневниот говор на албанците. Овие фрази и зборови може да Ви бидат од голема помош за време на вашиот престој и одмор во Албанија. […]

Фрази кои ќе ви помогнат полесно да пронајдте некое место во Албанија. (дел 2)

Како што кажавме во претходниoт блог ние за Вас издвоивме неколку познати фрази и зборови од албанскиот јазик кои овој пат ќе може да ви помогнат при разглед на градот исто така и во пронаоѓањето на некое место. Знаеме дека сите како туристи сакаме да истражуваме и понекогаш знаеме да залутаме од патот па така […]

Уникатно село кое наликува на бајка

Проектот познат како „Бурџ Ал Бабас“ за жал е напуштено село во Мудурну Турција, кое се протега на површина од  250 хектари и има стотици вили-замоци во готски стил слични на замоците од филмовите на Дизни. Името е од арапско потекло и доаѓа од зборовите – „Бурџ“ што значи „кула“ или „бедем“, додека „Ал Бабас“ […]

Познато шарено турско лижавче

Ова лижавче ќе го препознаеме сите ние кои барем еднаш сме биле во Истанбул зар не? Кога одиме во посета на историскиот центар на Истанбул сите ние минуваме по најпознатата трамвајска улица која води од населбата Аксарај до палатата Топ Капи. Во целата таа гужва од туристи имате можност да ги видите и малубројните уличните […]