Побегнете од реалноста!

Последните објави
Top
Image Alt

ТУРЦИЈА

Кристално чисти води и рајски плажи, високи планини, антички локалитети, мали идилични села и големи космополиткси градови. Да не ја заборавиме храната! Турција е на врвот на листата на нашите омилени туристички дестинации!

СИТЕ ПОНУДИ ЗА ПАТУВАЊЕ ВО ИСТАНБУЛ; ЌЕ ГИ НАЈДЕТЕ СО ЕДЕН КЛИК ОВДЕ!

Разговарајте со луѓето кои живеат во најголемиот турски град и тие ќе ви кажат: Истанбул е неверојатен. Тоа е најдобриот град на Земјата. Еве зошто:
1. Нашиот град е легендарен.
Ако нашите градски ѕидини би можеле да зборуваат, тие ќе рецитираат стотици легенди во кои се вклучени митолошки богови, исполнети пророштва и приказни за љубовта изгубени и предавство кои го прават нашиот град толку волшебен. Самиот Босфор – теснецот меѓу Азија и Европа – се раѓа од митот за прекрасниот смртен Ио.

2. Три империи се бореле да го добијат како главен град.
Ние не сме први што беа поразени. Римската, византиската и отоманската империја се бореле да бараат недвижен имот на градот како главен град за да доминираат во трговијата меѓу Медитеранот и Црното Море.

3. Античка и современа, нашата архитектура е прекрасна.

Од антички хеленски локалитети до модерни архитектонски подвизи, нашите спокојни споменици – античкиот хиподром, мостовите на Босфор од 20-тиот век, железничката станица на Сикречи на Август Џамунд, џамијата Сулејмани во Мимар Синан – се слават низ целиот свет поради нивната величина и стил.

4. Имаме места на светско наследство над и под земја.
Над 650 хектари нашиот стар град е наброеното светско наследство на УНЕСКО, зачувувајќи ги сликите на палатата Топкапи, Аја Софија и подземната цистерна Базилика за генерации кои доаѓаат.

5. Нашите споменици се направени од најдобрите занаетчии.
Позната византиска реставрација од богатите Теодор Метохити била хорска црква Хора со позлатени мозаици и небески фрески; Сеијид Касим Губари…

6. Имаме отомански палати во кои се одмараме и живееме.

Деновите на султаните можеби згаснаа, но сѐ уште можеме да живееме во богатство во нивните палати близу Босфор. Палатата Çırağan Palace Kempinski и Четири сезони во Истанбул на Босфор се две такви места каде што има раскошно сместување, ресторани за гурманските ресторани, разгледување на базенот и панорамски поглед.
7. Можеме да играме на снег во зима …
Седумте ридови во Истанбул се претвораат во зимско чудо, кога температурите паѓаат кон нула од декември. Снежни топки војуваат во Паркот Султанахмет, опкружен со Аја Софија и Сината џамија во снег, е омилен начин да го поминете зимскиот ден во градот.
8. … и во водата во лето.
Како што влажноста се зголемува во јуни, се упатуваме кон плажите на Принцовите Острови, на забава на Сума Бич покрај Црното Море, или излегувајќи од базенот на софистицираниот остров Суада.
9. Златните силуети со нашиот хоризонт цела година.

Нашите зајдисонца е тешко да се опишат, особено кога повикот за молитва поминува низ градот. Кулата Галата, заедно со бројните ресторани и барови со тераса-расфрлани низ Стариот град и Бејоглу, обезбедуваат извонредни погледи на сонцето што исчезнува. За да добиете слика од тоа класично Истанбулско небо во зајдисонце треба да се качите на брод од Каракој до Кадикеј.

10. Остатоци од векови поминати со украсување на нашите современи животи.
Ние можеме да уживаме во боите и аромите на неделниот неделен пазар на храна на Султанахмет од страна на античкиот Sphendone или да патуваме по Босфорот за да ги славиме родендените и свадбите на Девичарската кула – градско обележје од V век п.н.е. Остатоците од 8.500 години историја нè допираат додека го живееме нашиот секојдневен живот.

11. Има друг град под овој.
Зборувајќи за остатоци – ние исто така можеме да пристапиме до Истанбул со векови минатото под земја. Организираните тури не однесоа директно во византиското минато, во минатите палати што ги опфаќаат нашите џамии, до старите параклиси скриени под килимските продавници на Султанахмет. Просториите што нашите предци ги користеа како цистерни кои денес се ресторани и свадбени сали. 

12. Дојде пролет, го обојуваме нашиот град со милиони лалиња.

Зимските нијанси го прават патот на пролетните бои во април, кога 20 милиони лалиња цветаат низ нашиот град за годишниот меѓународен Истанбул фестивал на лалето. Со камера во рака, ние се упатиме кон Емирган и Gülhane парковите за да го видиме најдоброто од приказите што може да ги понуди градот.

13. Нашите покриви имаат погледи како ниеден друг град.
Погледнете кон два континента од едно место високо над суетите улици на рестораните на покривите низ градот. Има многу да се изберат; неколку од моите омилени се Микла и Леб-јас дерија во Бејоглу, заедно со „360 Исток“ на азиската страна.

14. Холивуд е воодушевен од Истанбул.
Ура за Холивуд! Прикажана е најдобрата страна на нашиот град на сребрени екрани ширум светот. 

15. Клубовите до Босфор се неверојатни места за да имате супер журка.

Со повеќе ресторани, широки погледи на Босфор и забави во ноќта, Сорти од Првиот Босфорски мост, или Анилике во Ортакој, се наоѓаме на забава од А-листата во градот.

16. … но ние всушност преферираме вечерни вечери.
Нашиот град ретко спие, па ние често ги облекуваме фармерките и маичката и тргнуваме по задните улички на İstiklâl Caddesi за да ги искористиме музичките програми што се нудат. Од светска музика, до R & B и хип хоп, до живи бендови, секој вкус е сместен.

17. Нашиот град ја инспирира работата на уметниците.
Марк Твен, Ернест Хемингвеј и Агата Кристи ја најдоа својата муза во Истанбул. Турскиот писател Орхан Памук заработил Нобелова награда за неговите дела за градот. Безброј текстописци, поети, дизајнери и фотографи ја откриле креативната утопија тука.

18. Современата уметничка сцена е светска класа.

Меѓународните фестивали, прославувајќи ги театарот, филмот, музиката, џезот, визуелните уметности и културата воопшто, секоја година се одвиваат во центарот на вниманието, надополнувајќи ги редовните настани во Истанбул Модерн, Музејот Пера, Сантрал Истанбул, Гараџастанбул и уметничките галерии на Топхане.

19. Билет за патување од Европа до Азија е на ниско ниво од 2 американски долари.
Како единствен град во светот кој се протега на два континента, јавниот транспорт значи интерконтинентално патување во нашиот град а тоа е евтино.

20. Ние сме мајстори на турската уметност на разговорите.
Разговорите се добредојдени во секое кафуле, дома… Ние не сакаме ништо повеќе отколку да застанеме со пријателите и странците и да вечераме, да пиеме и да разговараме со часови.

21. Попладневните часови со турско кафе ни даваат увид во нашата иднина.

Велиме дека пиењето турско кафе со пријатели вреди 40 години пријателство, но темните мелење во чашата за кафе може да покаже колку лојални тие пријателства ќе останат. Инквизитивни души можат да одат во кафулињата во Кахве-Фали (Кафе за читање кафе) во Кадикеј и од Истиклал-стрит, за полека да протне демитаси на турско кафе, пред да го прочитаат своето богатство за да видат каква судбина ги чека.

22. Угостителството не е наша работа – тоа е нашиот начин на живот.
Ние веруваме дека гостите се дар од Бога, така што секогаш сме сигурни дека нашите гости ја искусат нашата култура, вкусат нашата најдобра кујна и ги гледаме нашите омилени места низ градот.

23. Турскиот појадок е најдобриот оброк во денот.
Зрели домати, крцкави краставици, маслинки, јајца, џемови и свежо печен леб се прелеваат нa нашата маса за појадок.

24. Кујната е толку поразлична како нашата земја.

Мешавина од три империи, осум гранични земји, четири соседни мориња и безброј етнички групи одат во нашата кујна.

Нашите населби имаат уникатни личности.
Отсуството на градски центар значи дека нашите населби се местата за да ги ценат животните стилови кои го прават нашиот град толку огромен и чудесен. 

26. Нема сомнение – Истанбул е главната дестинација.
Мастеркард го оцени Истанбул еден од најпосетените градови во светот од 2013 година, а TripAdvisor нас ни постави како главна дестинација за патниците во 2014. Со 8.500 години историја, врвен шопинг, кул барови, пријателски луѓе и вкусна храна, ние знаеме дека сме единствените кои го држат Истанбул толку високо.

27. Дури и Наполеон еднаш рече: “Ако Земјата е единствена држава, Истанбул ќе биде негов главен град”.