Нова Година во Истанбул- 3 ноќевања

цена од

109

EUR

сега од

79

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
30.12.2020
03.01.2021
Автобус
Хотел

4-та година по ред сме организатори на дочек на нова година во Истанбул. Познати сме по добрата организација, младите ажурни водичи и денските журки на брод кои ги организираме со македонски артисти! Со нас беа над 800 патнци во рок од 3 години па ова година повторно Ве носиме во Истанбул.
Одиме во еднинствениот град кој е на 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од околу 20 милиони жители. Истанбул зафаќа површина речиси колку државата Белгија, со речиси еднаков број население.Во Истанбул се наоѓа една од џамијата Света Софија или Аја Софија.

Организација којашто не смеете да ја пропуштите, бидејќи веќе е добро докажана!

План и програма

Прв Ден- Среда (30.12.2020)

Нашите водичи се добро обучени и искусни во спроведувањето на протоколот за безбедност при патувањето. Забавата започнува уште од паркингот на Вип Хотел .Поаѓањето е во 15:30ч. Агенцијата ги контактира патниците на два дена пред поаѓање за потврда на поаѓањето НО времете на поаѓање трпи промени. Седиштата во автобусот се нумерирани. Со самото потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.Ноќно возење со попатни паузи, царински формалности, презентација на програма и информации околу тоа што ги очекува патниците во наредните четири денови.

Втор Ден- Четврток (31.12.2020)

Пристигнувањето на групата во Истанбул. Групата се упатува кон хотелот заедно со својот багаж, каде истиот се остава во просторија предодредена за чување на багаж. Туристичкиот придружник на Ескејп травел е задолжен за комуникација со вработениот на рецепцијата во хотелот каде според список на уплати во канцелариите на агенцијата се делат клучевите од хотелските соби. Од досегашното работно искуство, нашата агенција вложила доста напори да им овозможи сместување на патниците пред законското време за Check in во хотелот. Патниците добиваат слободно време за пауза.
Остатокот од денот е предвиден за три часовно КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОРОТ.
Дневна журка по Босфор  (Со многу изненадувања за кои ќе се погрижиме ние).
По Крстарењето групата се враќа назад во хотел и има слободно време за ручек и подготовка за најважната ноќ!
НОВОГОДИШЕН ДОЧЕК на 2021 година ќе ја дочекаме на еден од најдобрите Rooftop во Истанбул.

Дополнителни информаци за програмата ќе има наскоро доколку епидемиолошка слика ни дозволи реализација на самиот настан.

Трет Ден - Петок (01.01.2020)

Третиот ден во Истанбул е предвиден за посета на:

Истанбулски минијатурк e минијатурен парк сместен на северо-источниот брег на Златниот Рог во Истанбул, Турција. Отворен е на 2 мај 2003 година. Минијатурк зафаќа вкупна површина од 60.000 квадратни метри . Тој е еден од најголемите минијатурни паркови во светот со модел на површина од 15,000 м2 . Паркот содржи 122 модели во размер 1:25. Содржи структури од и околу Турција, како и толкувања на историски структури.

Облакодерот Сафир  кула претставува облакодер кој што од 2016 година е прогласен за највисока градба во Истанбул лоцирана во централната деловна област  Левент. По завршувањето на изградбата Сафир кулата била четврта по ред по височина кула во светот со вклупно 64 ката, 54 над земјата и 10 под земја. Она што е интересно е што овде се качуваме на најгорниот кат, 53 кат, каде ќе имаме прилика да влеземе во 4D кино и од сосема поинаков агол да ги погледнеме сите знаменитости во Истанбул. Иста така, можеме да излеземе на огромната стаклена тераса од која се гледа целиот Истанбул.

Emaar Squere Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето заљубени во шопингот, забавата и гастрономијата. Ова место нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници коишто не се достапни насекаде низ Турција. Патниците може да го искористат времето за шопинг, јадење, пиење до видео игри. Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони посетители. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариум кој е еден од повеќето гигантски аквариуми во Турција. Вo аквариумот може да се видат тигар ајкулите како и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените.

Watergarden oваa дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи.По завршувањето на овие посети, групата се враќа во хотел, ноќевање.

Плоштад Таксим главниот центар на градот, на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај „Таксим“ поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истикал се наоѓаат познатите дискотеки и кафулиња, а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки!По завршувањето на овие посети, групата се враќа во хотел, ноќевање.

Четврт Ден - Сабота (02.01.2020)

ЧЕТВРТОТ ДЕН ВО ИСТАНБУЛ Е ПРЕДВИДЕН ЗА ПОСЕТА НА:

КАПАЛИ ЧАРШИЈА, ХИПОДРОМ, ПЛАВАТА ЏАМИЈА, АЈА СОФИЈА, ТОПКАПИ, ЈЕРЕБАТАН РЕЗЕРВОАР, АРАСТА ЧАРШИЈА, Great Palace Mosaic Museum .

После појадокот се уплатуваме кон пешачката тура која што започнува од хотелите и завршува со Аја Софија и истата е вклучена во цената на аранжманот..Нашите искусни локални водичи ќе ви раскажат буквално се за историскиот дел каде што ќе бидеме сместени.Ќе имате можност да влезете во најпознатата чаршија на светот Капали чаршија, да прошетате низ Хиподромот, да ја видите Плавата Џамија и да влезете во Аја Софија и да ја видете како џамија после 86 години.

После Аја Софија започнува реализација на факултативните излети.

Топкапи Палата

Сарајот Топкапи е една од најголемите градби во срцето на Истанбул. Оваа исклучително важна палата била седиште на Отоманската империја повеќе од 4 века, а денес претставува еден од најпосетените музеи во „Главниот град на светот“. Палатата Топкапи се наоѓа помеѓу Мраморно Море и Златниот Рог, недалеку од Света Софија. Овој објект бил седиште на Османлиските султани и административен центар на Отоманската империја во периодот од 1456 до 1853 година, кога султанот Абдул Меџид решил да го подигне Долмабахче Сарај и таму да го пресели целиот државен апарат.

Јеребатан Резервоар 
Се наоѓа на европската страна на Истанбул, и е најголематата затворена цистерна во градот.Цистерната е изградена од византискиот император Јустинијан Први (527-565). Наречена е Палатата Јеребатан меѓу луѓето поради многуте мермерни колони кои се издигаат од водата. Бидејќи имало базилика на местото каде што се наоѓа цистерната, зградата се нарекува и базилика цистерна.

Араста Чаршија

Араста се наоѓа од југоисточната страна на Истанбулската Сина џамија вреди да се посети за многубројните продавници што продаваат теписи, килими, турски плочки, облека и сувенири.
Араста е серија продавници изградени под или во близина на Сината  џамија.
Овие продавници беа празни и запуштени многу години сè додека туристичкиот бум од крајот на 1980-тите и 1990-тите ги убеди одговорните да ги обноват и изнајмат. Сега чаршијата Араста е меѓу најпосетуваните туристички пазари во Истанбул.
На североисточниот крај од оваа улица во Мимар Мехмет Ага Каддесиаре,има неколку кафулиња на отворено, штандови за ужина и ресторани, од кои едната има многу засилена турска музика до околу 01:00 часот. Оваа улица вистински ја опишува традицијата на Истанбул.

Great Palace Mosaic Museum

Во музејот се наоѓаат мозаици од византискиот период, откриени на местото на Големата палата во Цариград.
 
Петти Ден - Недела (03.01.2020)

Појадок во хотелот, одјавување се упатуваме кон фабриката Коска.
По посета на фабриката Коска време е за шопинг во најдобриот трговски аутлет 212 во Истанубл. Нашата програма е создадена да одговара на потребите на секој патник. Од историја, култура, животен стил па се до шопин. Кој не би сакал шопинг?

Времетраењето на шопинг е до 15:00 часот кога групата се собира и упатува назад. Предвидено е пристигнување во раните утрински часови.

Сместување

Хотел 3* во Аксарај

Сместувањето е во двокреветни и трокреветни соби.

Важно

Задолжителна проверка на пасошот. Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р. Турција

За деца до 12 години се плаќа на 50% од износот.

Цени

Поаѓање

30.12.2020

Враќање

03.01.2021

Важи промо цена до 25.11!

Цена

109 EUR

Промо Цена

79 EUR

Што е вклучено во цената

Три ноќевања во хотел со 3* со појадок

Автобуски превоз

Лиценциран придружник

Лиценциран туристички водич

Тура низ стариот град на Истанбул со посета на Капали Чаршија

Шопинг во 212 центарот

Посета на фабриката КОСКА

Што не е вклучено во цената

Патничко осигурување

Факултативи

Индивидуални трошоци

Факултативни излети

Пакет 1: Миниатурк парк ,Сафир 4Д Кула, Emaar Squere Mall, Watergarden и плоштадот Таксим.

40 €

Минијатурк е минијатурен парк сместен на северо-источниот брег на Голден Рог во Истанбул, Турција. Отворен е на 2 мај 2003 година. Минијатурк зафаќа вкупна површина од 60.000 квадратни метри . Тој е еден од најголемите минијатурни паркови во светот со модел на површина од 15,000 м2 . Паркот содржи 122 модели во размер 1:25. Содржи структури од и околу Турција, како и толкувања на историски структури.

Сафир кула претставува облакодер кој што од 2016 година е прогласен за највисока градба во Истанбул лоцирана во централната деловна област Левент. По завршувањето на изградбата Сафир кулата била четврта по ред по височина кула во светот со вклупно 64 ката, 54 над земјата и 10 под земја. Она што е интересно е што овде се качуваме на најгорниот кат, 53 кат, каде ќе имаме прилика да влеземе во 4D кино и од сосема поинаков агол да ги погледнеме сите знаменитости во Истанбул. Иста така, можеме да излеземе на огромната стаклена тераса од која се гледа целиот Истанбул.

Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето заљубени во шопингот, забавата и гастрономијата. Ова место нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници коишто не се достапни насекаде низ Турција. Патниците може да го искористат времето за шопинг, јадење, пиење до видео игри. Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони посетители. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариум кој е еден од повеќето гигантски аквариуми во Турција. Вo аквариумот може да се видат тигар ајкулите како и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените.
Watergarden Покрај Emaar Square, групата го посетува Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи.

Плоштад ТАКСИМ
Денот завршува со плоштадот ТАКСИМ или главниот центар на градот, на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај „Таксим“ поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истикал се наоѓаат познатите дискотеки и кафулиња, а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки!По завршувањето на овие посети, групата се враќа во хотел, ноќевање.

Три часовно КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОРОТ.

Три часовна дневна журка по Босфор, уживање,забава !
Моќната страна на отворениот простор е погледот од милион долари!
Бродот поминува под самиот мост на Босфор и се движи во близина на најлуксузните палати во градот!Музиката е селектирана за сечиј вкус!
Млади, cool и едуцирани водичи!
Фотограф!
И многу други изненадувања изненадувања за кои ќе се погрижиме ние.

Галерија

Локација

Општи услови

Слични патувања

цена од

155

EUR

сега од

109

EUR