Будва-Острог за 1-ви Мај

цена од

4900

ДЕН

сега од

3450

ДЕН

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
30.04.2021
03.05.2021
Автобус
Приватни апартмани

Будва е приморски град во Црна Гора. Центар е на општината Будва и има 13,338 жители. Брегот околу Будва, наречен Будванска ривиера , е центарот на туризмот во Црна Гора и е добро познат по неговите песочни плажи, богат ноќен живот и прекрасни градби во стилот на средоземноморската архитектура.

Будва е град стар околу 2 500 години, што го прави еден од најстарите населени места на брегот на Јадранското Море.

Некогаш мал и тивок крајбрежен град, денес, Будва е метропола на црногорскиот туризам и еден од најгласните и преполни градови на црногорското приморје во текот на летото. Неговиот живот започна на теренот пред два и пол милениуми и се излеа од бедемите кон луксузни јахти, нови згради, ресторани, барови и ноќни клубови каде чека неверојатна забава.Вечерта, на шеталиштето покрај плажата ќе ве обземе гласната музика што доаѓа од кафулињата, смеата и врисоците на децата од блиските забавни паркови, мирисот на морето измешан со арома на вкусна скара и греди светло од дискотеката што шета низ небото. Будва е големо светлосно шоу.

Се чини дека Будва води двоен живот – едниот во стариот, а другиот во новиот дел на градот. Се граничи со високи бедеми и украсен со архитектура, доминантно венецијанско, Стариот град чува историски и културни богатства – римска некропола и олтар, антички столбови, претхристијанска базилика и многу цркви.

План и програма

ПРВ ДЕН- Петок (30.04.2021)

Состанок на група  и поаѓање кон Црна Гора  со попатни паузи и царински формалности.

ВТОР ДЕН- Сабота (01.05.2021)

Пристигнување во  Данилов Град и посета на Острошки Манастир. Манастирот Острог е манастир на Српската православна црква сместен со речиси вертикална позадина, издигнат во големата карпа на Острошка Греда, во Црна Гора. Тој е посветен на Свети Василиј од Острог ( Свети Василије Острошки ), кој беше погребан овде. Од манастирот, може да се види извонреден поглед на рамнината Бјелопавличи. Манастирот се наоѓа во Општина Даниловград, 50   км од Подгорица и 15  км од Никшиќ. Манастирот Острог е најпопуларно место за аџилак во Црна Гора. Заминување за Будва со попатна посета на Цетиње –  град во Црна Гора. Таа е поранешна кралска престолнина на Црна Гора и е локација на неколку национални институции, вклучувајќи ја и официјалната резиденција на претседателот на Црна Гора. Заминување за Будва. Сместување во Будва. Слободно време. Ноќевање

ТРЕТ ДЕН-Недела (02.05.2021)

Слободно време за индивидуални активности во Будва или факултативно крстарење по Бока Которска или Которски Залив — кој ја прославија храбри поморци, вешти мајстори, градители, многу истакнати мудри луѓе, со посета на Госпа од Шпиља-Пресвета Богородица на Скрпјело, која гордо стои наспроти стариот град Пераст, е еден од двата шармантни острови лоцирани во Которскиот залив. На овој вештачки остров има римокатоличка црква (со исто име), музеј и продавница за сувенири. Се смета за една од главните туристички атракции во овој дел на Јадранот поради легендата за неговото потекло и нереалната убавина. Враќање за Будва со попатна посета на Тиват.  Ноќевање.

ЧЕТВРТИ ДЕН- Понеделник (03.05.2021)

 Заминување од Будва за Бар.  Панорамски разглед на Св. Стефан. Пристигнување во Бар посета на храмот посветен на Јован Владимир. Катедралата Свети Јован Владимир во Бар е втора по големина православна црква во Црна Гора. Областа на ова светилиште е во основа 2 × 1.350 м2. На централната купола на храмот, на висина од над 40 метри, има златен крст висок 4,6 метри и тежок 380 килограми. Потоа посета на Палатата на крал Никола, која потекнува од XIX век. Таа била изградена во 1885 година на самиот морски брег и била подарок од кралот Никола за својата ќерка принцезата Зорка и за неговиот зет принцот Петар Караѓорѓевиќ. Палатата била составена од голема палата, од мала палата, од капела, од стражарница и од зимска градина. Во 1910 година ѝ била доградена пространа сала за балови. Во состав на палатата има и парк со многу различни видови медитеранска вегетација, меѓу кои и плутов даб. Заминување за Македонија со попатни паузи и царински формалности.

Сместување

Вила Марко

Вила Марко се наоѓа на 300м од словенската плажа, една од поновите вили во Будва со одлична локација. Секоја од собите има ТВ, клима (вклучена во цената), интернет и посебно купатило. Собите немаат кујна но може да ја користат заедничаката кујна која се наоѓа на првиот спрат. Собите се наоѓат на приземје, втор и трет спрат. Во секоја од собите има пешкири, сапун, шампон и фен за коса.

Вилата е од А категорија, односно 3*** според официјална класификација. Цените се за наем на соба. Туристичка такса е вклучена во цената. Цената е по соба. 

Важно

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.
–          Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи.
–          За ова патување не е потребен PCR тест.
–          За ова патување влезот во Р. Црна Гора – покрај патната исправа, може да се оствари и со лична карта. Пасошот како и личната карта треба да важат минимум 3 месеци од денот на завршување на овој аранжман.
–          Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот.
–          Доколку дојде до непредвидена „виша сила“ за нереализирање на патувањето, поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди, уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот.
–          Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување.

Цени

Поаѓање

30.04.2021

Враќање

03.05.2021

Цена

4900 ДЕН

Промо Цена

3450 ДЕН

Што е вклучено во цената

  • Сместување во Будва, 2 ноќевања
  • Превоз по дадените протоколи на дадената релација
  • Посета на Острошки Манастир , Делта Сити , Тиват , Бар
  • патничко  здравствено осигурување
  • Организација и водство на групата

Што не е вклучено во цената

  • Турустичка такса  на Острог 0.5 – 1 еврo  ( се плаќаат на лице место)
  • Превоз со комбиња до и од манастирот  2 евра (се плаќаат на лице место)
  • Влезници за културно историските локалитети
  • Факултативно крстарење по Бока Которска 25 евра

 

Факултативни излети

Крстарење по Бока Которска

25 евра

Галерија

Локација

Општи услови

Слични патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН