Копаоник 8ми Март (Kopaonik 8mi Mart)

цена од

129

EUR

сега од

109

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
06.03.2021
09.03.2021
Автобус

Копаоник е најголем скијачки центар во Србија и несомнено еден од најубавите центри во овој дел на Европа. Копаоник поседува неверојатен природен потенцијал од околу 200 сончеви и околу 160 денови под снежна покривка во текот на годината. Прекрасно уредените терени на скијачкиот центар Копаоник со 62 км стази за алпско и нордиско скијање како и сноуборд парк кој е опремен по највисоките стандарди со патека со вкупна должина од 450 метри пружат неизмерно уживање на сите категории скијачи, од почетници до професионални скијачи, сноубордери и заљубеници во ноќно скијање и ски трчање.

Благодарејќи на системот за вештачки снег кој покрива 97% од капацитетот на ски центарот, ски сезоната трае подолго и не зависи од временските услови. Копаоник е омилен зимски центар меѓу младата популација поради добрите забави и богатиот ноќен живот. Фамилии со деца можат да уживат во разновидните содржини на сноу паркот со зимски активности – санкање, лизгање. За најмладите и почетниците кои ги прават своите први ски чекори постои обезбеден простор со ски лента која олеснува да се совладат основните ски вештини. Копаоник е познат по одличната забава која трае до раните утрински часови во некој од големиот број кафичи, барови, дискотеки, клубови и ресторани.

. Ова туристичко одморалиште има мрежа од 24 ски-лифтови поврзани во еден систем и 2 детски лифтови, и се грижи за сите видови скијачи. Системот за ски-лифтови ги опфаќа ски патеките во должина од 55 км. Системот може да се справи со 32.000 скијачи на час. Гостите исто така користат патека од 12 км за нордиско скијање, а во Црвен Баре има обележани падини во должина од 3, 5 и 10 км. Исто така, достапни се услуги за изнајмување ски и поправки, како и изнајмување моторни санки.

Националниот парк Копаоник е основан во 1981 г. Има листопадни и зимзелени шуми и разни видови птици како еребицата камењарка, ќукот, сивото свраче и шумската чучурлига.
Националнипт парк е сместен на висорамнината Суво Рудиште, на надморска височина од околу 1.700 м и е опкружен со планински врвови. На север и северозапад од висорамнината се протега Бањски Копаоник, каде се наоѓа Јошаничка Бања. Веднаш под висорамнината започнува живописната долина на Самоковска Река, со карактеристична накосеност, бројни слапови и клисури. Копаоник има преку 200 сончеви денови во годината и преку 160 дена снег.

Надморска височина: 1.770 м – 2.017 м
21 Плава стаза, 9 црвени стази, 6 црни стази (3 стази по ФИС Стандарди)
11 жичари и 13 ски лифта, со капацитет од над 32.000 скијачи на саат
Оддалеченост од Скопје: 300км

Карактеристики на ски центар Копаоник:

Височина – 1.770 м

Највисок врв – 2.017 m

Вкупна должина на патеките – 62.000 m

Вкупен капацитет на жичарите – 33.000 скијачи/час

Број на жичари, ски лифтови – 24

Број на лесни ски патеки – 21

Број на средни ски патеки – 9

Број на тешки ски патеки – 6

Максимална висинска разлика – 512 m

Најдолга ски патека – 3.500 m

Должина на ноќната ски патека – 450 m

Нордиски ски патеки – 12 km

97% покриеност со системот на вештачко оснежавање
Snow park

Три патеки по FIS стандард за слалом, велеслалом, супер велеслалом и спуст

МАПА НА СКИЈАЛИШТЕТО           

– 55 km ски патеки уредени за алпско скијање

– 18 km ски патеки за нордиско скијање

–  ноќна ски патека Мало Језеро

– snowboard парк

– 4  исклопиви четвороседни жичари

– 3 фиксни четвороседни жичари

– 3 двоседни жичари

– 2  сидра

– 8 чинии

– 97% оснежено – Караман A и B, Панчиќев врв, Дубока 1 и 2, Сунчана долина, Мало језеро, Крст, Крчмар, Кнежевске баре, Мали Караман, Марине воде, Гобеља и ски патишта кои им припаѓаат.

План и програма

ПРВ ДЕН (06.03.2021)

Состанок на група на дрво декор во 07:00ч. Патување се реализира преку Табановце со 1-2 паузи. Предвидено време на пристигнување во вилата е околу 13:00ч. Влез во собите е после 14:00ч. Слободен ден за индивидаулни активности. Ноќевање

ВТОР ДЕН (07.03.2021)

Појадок во вилата. За ова патување не се предвидени факултативни излети но наш предлог е да одите до центарот на Копаоник. Имате опција да стигнете со такси или со локални автобуси. Автобуската станица се наоѓа на 150м оддлеченост од вилата. Во центарот на Копаоник можете да пиете кафе, да прошетате низ локалните продавнички или пак да се возите со жичарата па панорамски да го разгледувате Копаоник. Доколку сте скијачи можете денот да го поминете во скијање. Ноќевање

ТРЕТ ДЕН (08.03.2021)

Појадок во вилата. Претпоследниот ден е 8-ми Март, денот на жената a доколку дозволуваат протоколите и има заинтерсираност од страна на патници има можност да се организира вечера за денот на жената. Ноќевање

ЧЕТВРТИ ДЕН (09.03.2021)

Доручек во вила Моцарт. Во 12:00ч собир на група и поаѓање кон Македонија. Возење и попатни паузи низ Србија. Пристигнување околу 18:00ч во Скопје

Сместување

Вила Моцарт

Воодушевете ги вашите сетила со многубројните вкусови на локалната кујна, уживајте во привлечностите од недопрената природа или препуштете се на возбудата што ќе ве води додека се спуштате на една од многуте скијачки патеки што ги нуди ова место.
Резервирајте зима за брзи спуштања, адреналин што ќе го исполни вашето тело и величественоста на планинскиот врв покриен со бесконечна снежна покривка.

Вилата  е во населбата Чајетинска Чешма. Секојa од собите располага со мини кујна, тоалет, спална соба(не важи за студиата) и дневен престој. Вилата се наоѓа на 50 метри од главниот пат и има 8-10 места за паркирање.

Апартман за 4 лица  во Вила Моцарт се дизајнирани да соберат до четири лица. Се состои од дневна соба со аголен тросед, кујна со трпезариска маса, спална соба со брачен кревет и бања со туш.

Апартман за 5 лица  во Вила Моцарт е дизајниран да собере до 5 лица. Се состои од дневна соба со аголен тросед, кујна со трпезариска маса, спална соба со еден брачен кревет и еден единечен кревет и бања со туш.

Студио за 2 лица во Вила Моцарт е дизајнирано да собере две лица. Се состои од една просторија, со големина 20м2 во која има кујна, трпезариска маса, брачен кревет и купатило со туш.

Важно

Check in во собите во 14:00 часот, check out најдоцна до 11:00 часот.

– За дете до неполни 2 години сместувањето е бесплатно доколку станува збор за мин. двајца возрасни со дете од 2 години
– За дете од 2 полни години до неполни 10 години се плаќа 50% од сумата исклучиво доколку е сместен со мин. двајца возрасни во апартман а не и во студио
–  Попустите за деца не важат доколку станува збор за пр. (еден возрасен и дете од 2 полни  до 10 неполни години или дете до 2 неполни години)
– За сингл соба се доплаќа 70% од сумата
– За сопствен превоз се одбива 15 евра по лице
– Во собите можат да престојуваат оние лица кои се на ваучерот наведени кој е издаден од страна на агенцијата
– Сите настанати штети за време на престојот се на товар на патникот
– Се патува со лична карта преку граничниот премин Табановце, за влез во Србија не е потребен PCR тест
– Поаѓање на 06.03 во 07:00 часот од Скопје (Дрводекор) , враќање од Копаоник во вторник 12:00 часот.
-На ваша услуга се голем број скии, скијачки обувки и скијачки стапови од сопственикот на Вила Моцарт.
Агенцијата не гарантира дека секој патник ке добие ски опрема доколку е вилата пополнета со полн капацитет.

Оддалеченост од жичница 2,3 км
Оддалеченост од центарот 5,5 км

На 150м од вилата се наоѓа автобуска постојка за до жичарата.

Цени

Поаѓање

06.03.2021

Враќање

09.03.2021

Цена по лице

Цена

129 EUR

Промо Цена

109 EUR

Што е вклучено во цената

– 3 ноќевања со вклучен појадок
– Автобуски превоз
– Туристички придружник

Што не е вклучено во цената

– Туристичка такса 1,10€ по лице по ден (се плаќа задолжително на рецепција)

– Патничко осигурување

Факултативни излети

Нема факултативни излети на ова патување

Локација

Општи услови

Слични патувања

цена од

129

ДЕН

сега од

109

ДЕН