Побегнете од реалноста!

Последните објави
Top
Image Alt

Велигденско патување во Истанбул

Искористете го продолжениот велигденски викенд

Велигденско патување во Истанбул

€85 €75 per person
2 ноќевања/4 дена
Минимум 3 години (Родителите одлучуваат дали детето може да патува околу 12 часа)+ Age
Искористете го продолжениот викенд за Велигден и патувајте во Истанбул!
ТЕРМИН: 
(ОД 25.04-28.04)
ПРОМО ЦЕНА: 75 ЕВРА/4650 ДЕНАРИ (УПЛАТА ДО: 25.03)
РЕДОВНА ЦЕНА: 85 ЕВРА /5270 ДЕНАРИ

071/227/837 ИЛИ 071/227/847

ВАЖНО:Патната исправа треба да е со рок на важност од најмалку 6месеци пред истекување, во спротивно агенцијата не сноси одговорност доколку при пасошка проверка патникот биде вратен од граничните служби.

ПРВ ДЕН – 25.04 (Четврток)
Средба на групата на Дрводекор во 15:00 часот. Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот.Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. За потврда на точно време и место на поаѓање, агенцијата ги контактира патниците на два дена пред поаѓање

ВТОР ДЕН- 26.04 (Петок)
Планирано пристигнување во раните утрински часови. Во хотел се оставаат куферите (просторија за багаж), патниците одмараат од долгиот пат. По одредената пауза, започнува реализација на програмата која што е предвидена.

 • 10:00h: Првиот ден е предвидено да започне со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето. 
 • 11:30h – Посета на Долмабахче – Турскиот Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (сопрекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја
 • 13:30h – Панорамски разглед на европски Истанбул со лиценциран локален водич со посета на паркот на лалињата Еmirgân Кorusu (Емиран Корусу). Автобуска екскурзија со која се поминува крај Галата Сарај се до паркот на лалињата, каде што има доста интересни креации коишто се создадени од природно одгледани лалиња.  
 • 18:30h– Посета на кулата „Сафир“ со 4D проекција. Сафит е облакодер кој до пред неколку години важеше за еден од највисоките станбени згради во Истанбул. Сместен во Левент, Сафир е можност за сите љубители на ноќната панорама да направат прекрасни фотографии од највисокиот спрат каде што се наоѓа 360 степени отворена тераса преградена со стакло. Во внатрешноста на највисокиот спрат се наоѓа кино проекција кој виртуелно ги движи патниците низ Истанбул.

Групата се враќа назад кон хотелот околу 23:00 часот.

ТРЕТ ДЕН- 27.04 (Сабота)
Третиот ден започнува со доручек во хотелот во којшто се сместени патниците. Доручекот е во времетраење кое го одредува менаџментото на хотелот, а тие информации се дознаваат на рецепцијата во хотелот. По појадокот, групата заминува на пешачка тура која се реализира од џамијата во Лалели, Капали Чаршија, Сината Џамија, Хиподоромот до „Аја Софија“. Влегувањето во „Аја Софија“ се доплаќа и влегува во факултативни влезници.

 • 09:30h– Посета на Аја Софија со локален лиценциран водич. Музејот Св. Софија е ремек дело на византиската уметност. Црквата е изградена за време на владеењето на царот Јустинијан во 6-от век и е посветена на  Божествената мудрост. Изградена е за 10 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти. Таа е третата црква изградена на ова место. Во тоа време била најголемата црква која постоела во Европа и успеала да го задржи овој статус до изградбата на Свети Петар во Рим. Внатрешноста е украсена со прекрасни византиски мозаици од 6 до 13 век. Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османскит освојувачи во 1453-та година. По 1934-та е претворена во музеј.
 • 11:30h– Посета на Топ Капи палатата. Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни  метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.

По завршувањето со посета на „Топ Капи“ групата се враќа назад во хотел и има слободно време за ручек. Во 17:00h започнува реализација на ново додадената факултатива која преставува вистинско ноќно доживување на Истанбул.

 • 17:00h– Посета на Emaar Square Mall, Watergarden и Плоштадот „Таксим“. (НОВО)
  Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето вљубени во шопингот, забавата и гастрономијата, кое нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници кои што се за првпат достапни во Турција, а одговараат на сечија потреба од современиот урбан млад свет. Гостите може да го користат своето пристуство од шопинг, јадење, пиење до забава. Овој трговски годишно во просек го посетуваат 25 милиони гости.
  Покрај Emaar Square, групата го посетува и Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено доколку го посетувате навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Со овој трговски ценар, Истанбул е рамо до рамо со луксузните центри во Дубаи. Доколку сакате да гледате како изгледа тоа, можете да погледнете со еден клик ОВДЕ!
  Ноќната тура се завршува со посета на плоштадот „Таксим“. се посетува плоштадотТаксим на кој се наоѓа главната улица „Истиклал“ која е симбол за ноќен живот. Овде се наоѓа познатата трамвајна линија и големиот број дискотеки и кафулиња.

Ноќниот разглед завршува на полноќ кога групата се враќа во хотелот.

ЧЕТВРТ ДЕН- 28.04 (Недела)
Денот започнува со доручек на групата во хотел, по што следува одјавување на рецепција. Одјавувањето на рецепција е во 09:30, кога заедно со куферите групата се упатува кон автобусот. Пред да се напушти градот, патниците имаат шанса да го посетат аквариумот „Туркуазу“ кој е во склоп на трговскиот ценар „Форум“.

 • 10:45h– Фабриката „Коска“. Место каде што можете да ги набавите сите традиционални турски задоволства по доста ниски цени.
 • 13:00h– Последна дестинација е трговскиот ценар „Форум“ каде се наоѓа петиот по големина аквариум во Европа. Слободно време од околу 3 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиониевра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. 

По завршување со посетата на трговскиот центар „Форум“ групата се упатува кон Македонија. Тргнувањето од Истанбул е во договор со водичот. Предвидено е престигнување во Македонија во раните утрински часови.

ЦЕНИ:
ПРОМО ЦЕНА: 75 ЕВРА/ 4650 ДЕНАРИ (уплата до: 25.03)
РЕДОВНА ЦЕНА: 85 ЕВРА /5270 ДЕНАРИ

071/227/837 ИЛИ 071/227/847

 • РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ Е 85 евра!
 • За деца до 11,99 години аранжманот се наплаќа на пола цена.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • две ноќевања во хотел 3* во населбата Аксарај со вклучен појадок
 • автобуски превоз со високотуристички автобус
 • туристички придружник за време на целиот престој
 • туристички водич (локален) кој ќе ви го презентира Аксарај
 • Пешачка тура (прв ден) (Хотел- Капали Чаршија и Хиподромот )
 • Посета на трговски ценар „Форум“

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • патничко осигурување (1 евро од ден) ЗАДОЛЖИТЕЛНО
 • Доплата за сингл соба е 30 евра дополнително од аранжманот

ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:

 • Аја Софиа
  Посета на некогашната православна црква, а денес музеј со локален туристички водич (вклучено аудио слушалки)- Цена 15 
 • Топкапи Палата
  Некогашната палата на султаните-Цена 15 
 • Панорамски разглед на Истанбул
  Посета на европскиот дел на Истанбул и паркот на лалињата- Цена 15 €
 • Аквариум “Туркуазу” – 12 €
 • Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ 
 • 5.Крстарење по Босфор
  90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20  
 • Долмабахче
  Турскиот Версај на султанит- Цена 20 € 
 • Ноќен Истанбул- Цена 25 €
  Ценар: Emaar Square Mall

  Ценар: Watergarden
  Плоштад Таксим 
 • Пакет 2- 80 € (Намалување од 92€)
  Крстарење по Босфор

  Долмабахче
  Дневна панорама до паркот на лалињата
  Аквариум „Туркуазу“
  Ноќен Истанбул (Таксим, Emmar Square Mall, Watergarden)
 • ВИП пакет- Цена: 125€ (Намалување од 137€)
  Сите тури

За што и да се одлучите нема да погрешите. За сите дополнителни информации нашиот претставник Ивана Ви стои на располагање. Телефонски број: 0038971227837

Сакате да патувате со нас, а ве загрижува фактот дека нашата агенција се наоѓа во Скопје. Нема никаков проблем околу тоа! Од сега може да извршите резервација преку „BOOK THIS TOUR“ коешто го гледате од десната страна на понудата. Како треба да извршите резервација:

 1. Во првата празнина се пишува името и презимето на лицето коешто ја врши резервацијата.
 2. Во втората празнина се пишува вашата Email адреса која се користи и е активна.
 3. Во третата празнина се пишува потврда на вашата Email адреса (истата)
 4. Во четвртата празнина се пишува телефон за контакт
 5. Петтата празнина е за да се селектира датумот на аранжманот. (ве молиме да внимавате при слекција на датумот, во овој случај за нова година е 29ти декември)
 6. Шестата празнина е за часот на поаѓање, а тоа е 17:00 часот
 7. Седмата се пишува за колку лица е наменет аранжманот. (Имајте предвид дека системот автоматски ја пресметува цената за околку лица колку што ќе селектирате)
 8. Во последниот дел се пишува: Име и презиме, број на пасош и телефонски број на лицето коешто ја врши резервацијата (уште еднаш) Име и презиме, број на пасош и телефонски број на второто лице коешто патува. Име и презиме, број на пасош и телефонски број на останатите патници коишто патуваат. Град на живеење.За да ја завршите процедурата треба да кликнете BOOK THIS TOUR! Со тоа извршувате предрезервација, без уплата. Доколку системот за online уплата не е достапен, треба да се изврши уплата во најблиската банска или пошта. Курсот на еврото се пресметува: 1 ЕВРО= 62 МКД. 

Околу превозот! За истанбул се патува по автопатот Е-75, што значи дека не е неопходно да се качите од Скопје, може да ни се придружите во автобусот од попатната станица којашто е најблиску до вашиот дом. На пример: Мотел Македонија, автопатот во близина на Градско, Неготино, Демир Капија, Удово или граничен премин „Богородица“. 

ВАЖНО: ПРЕД ДА ИЗВРШИТЕ ПРЕДРЕЗЕРВАЦИЈА ПОТРЕБНО Е ДА ЈА КОНТАКТИРАТЕ АГЕНЦИЈАТА ЗА СЛОБОДЕН КАПАЦИТЕТ. ТЕЛЕФОНИ: 071 227 837 ИЛИ 071 227 847!ВО НЕРАБОТНО ВРЕМЕ, КОНТАКТИРАЈТЕ НА FACEBOOK ПРОФИЛОТ.

0 Reviews
 • Departure/Return Location
  Поаѓање: Дрводекор, Скопје!
 • Departure Time
  Време на поаѓање: 17:00 (Меѓутоа водичот ја контактира групата ден пред тргнување)
 • Return Time
  Време на враќање: Во договор со водичот!
 • Dress Code
  Препорачано топла пролетна облека
Искористете го продолжениот викенд за Велигден и патувајте во Истанбул! ТЕРМИН: (ОД 04.04-07.04) ПРОМО ЦЕНА: 75 ЕВРА/4650 ДЕНАРИ (УПЛАТА ДО: 25.03) РЕДОВНА ЦЕНА: 85 ЕВРА /5270 ДЕНАРИ 071/227/837 ИЛИ 071/227/847
ПРВ ДЕН – 25.04 (Четврток) Средба на групата на Дрводекор во 16:30 часот. Поаѓање за Истанбул во 17:00 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.
ВТОР ДЕН- 06.04 (Петок) Планирано пристигнување во раните утрински часови. Во хотел се оставаат куферите (просторија за багаж), патниците одмараат од долгиот пат. По одредената пауза, започнува реализација на програмата која што е предвидена.
 • 10:00h: Првиот ден е предвидено да започне со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето. 
 • 11:30h – Посета на Долмабахче – Турскиот Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (сопрекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја
 • 13:30h – Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул со лиценциран локален водич со посета на паркот на лалињата Еmirgân Кorusu (Емиран Корусу). Автобуска екскурзија со која се поминува крај Галата Сарај се до паркот на лалињата, каде што има доста интересни креации коишто се создадени од природно одгледани лалиња.  Враќање во хотел, слободно време. Слободно време до 18:30h.
 • 18:30h– Посета на кулата „Сафир“ со 4D проекција. Сафит е облакодер кој до пред неколку години важеше за еден од највисоките станбени згради во Истанбул. Сместен во Левент, Сафир е можност за сите љубители на ноќната панорама да направат прекрасни фотографии од највисокиот спрат каде што се наоѓа 360 степени отворена тераса преградена со стакло. Во внатрешноста на највисокиот спрат се наоѓа кино проекција кој виртуелно ги движи патниците низ Истанбул.
Групата се враќа назад кон хотелот околу 23:00 часот. ТРЕТ ДЕН- 27.04 (Сабота) Третиот ден започнува со доручек во хотелот во којшто се сместени патниците. Доручекот е во времетраење кое го одредува менаџментото на хотелот, а тие информации се дознаваат на рецепцијата во хотелот. По појадокот, групата заминува на пешачка тура која се реализира од џамијата во Лалели, Капали Чаршија, Сината Џамија, Хиподоромот до „Аја Софија“. Влегувањето во „Аја Софија“ се доплаќа и влегува во факултативни влезници.
 • 09:30h– Посета на Аја Софија со локален лиценциран водич. Музејот Св. Софија е ремек дело на византиската уметност. Црквата е изградена за време на владеењето на царот Јустинијан во 6-от век и е посветена на  Божествената мудрост. Изградена е за 10 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти. Таа е третата црква изградена на ова место. Во тоа време била најголемата црква која постоела во Европа и успеала да го задржи овој статус до изградбата на Свети Петар во Рим. Внатрешноста е украсена со прекрасни византиски мозаици од 6 до 13 век. Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османскит освојувачи во 1453-та година. По 1934-та е претворена во музеј.
 • 11:30h– Посета на Топ Капи палатата. Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни  метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.
По завршувањето со посета на „Топ Капи“ групата се враќа назад во хотел и има слободно време за ручек. Во 17:00h започнува реализација на ново додадената факултатива која преставува вистинско ноќно доживување на Истанбул.
 • 14:00h– Посета на Emaar Square Mall, Watergarden и Плоштадот „Таксим“. (НОВО) Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето вљубени во шопингот, забавата и гастрономијата, кое нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници кои што се за првпат достапни во Турција, а одговараат на сечија потреба од современиот урбан млад свет. Гостите може да го користат своето пристуство од шопинг, јадење, пиење до забава. Овој трговски годишно во просек го посетуваат 25 милиони гости. Покрај Emaar Square, групата го посетува и Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено доколку го посетувате навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Со овој трговски ценар, Истанбул е рамо до рамо со луксузните центри во Дубаи. Доколку сакате да гледате како изгледа тоа, можете да погледнете со еден клик ОВДЕ! Ноќната тура се завршува со посета на плоштадот „Таксим“. се посетува плоштадотТаксим на кој се наоѓа главната улица „Истиклал“ која е симбол за ноќен живот. Овде се наоѓа познатата трамвајна линија и големиот број дискотеки и кафулиња.
Ноќниот разглед завршува на полноќ кога групата се враќа во хотелот. ЧЕТВРТ ДЕН- 28.04 (Недела) Денот започнува со доручек на групата во хотел, по што следува одјавување на рецепција. Одјавувањето на рецепција е во 09:30, кога заедно со куферите групата се упатува кон автобусот. Пред да се напушти градот, патниците имаат шанса да го посетат аквариумот „Туркуазу“ кој е во склоп на трговскиот ценар „Форум“.
 • 10:45h– Фабриката „Коска“. Место каде што можете да ги набавите сите традиционални турски задоволства по доста ниски цени.
 • 13:00h– Последна дестинација е трговскиот ценар „Форум“ каде се наоѓа петиот по големина аквариум во Европа. Слободно време од околу 3 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиониевра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. 
По завршување со посетата на трговскиот центар „Форум“ групата се упатува кон Македонија. Тргнувањето од Истанбул е во договор со водичот. Предвидено е престигнување во Македонија во раните утрински часови.
 • ИНФО
Сакате да патувате со нас, а ве загрижува фактот дека нашата агенција се наоѓа во Скопје. Нема никаков проблем околу тоа! Од сега може да извршите резервација преку „BOOK THIS TOUR“ коешто го гледате од десната страна на понудата. Како треба да извршите резервација:
 1. Во првата празнина се пишува името и презимето на лицето коешто ја врши резервацијата.
 2. Во втората празнина се пишува вашата Email адреса која се користи и е активна.
 3. Во третата празнина се пишува потврда на вашата Email адреса (истата)
 4. Во четвртата празнина се пишува телефон за контакт
 5. Петтата празнина е за да се селектира датумот на аранжманот. (ве молиме да внимавате при слекција на датумот, во овој случај за нова година е 29ти декември)
 6. Шестата празнина е за часот на поаѓање, а тоа е 17:00 часот
 7. Седмата се пишува за колку лица е наменет аранжманот. (Имајте предвид дека системот автоматски ја пресметува цената за околку лица колку што ќе селектирате)
 8. Во последниот дел се пишува: Име и презиме, број на пасош и телефонски број на лицето коешто ја врши резервацијата (уште еднаш) Име и презиме, број на пасош и телефонски број на второто лице коешто патува. Име и презиме, број на пасош и телефонски број на останатите патници коишто патуваат. Град на живеење.За да ја завршите процедурата треба да кликнете BOOK THIS TOUR! Со тоа извршувате предрезервација, без уплата. Доколку системот за online уплата не е достапен, треба да се изврши уплата во најблиската банска или пошта. Курсот на еврото се пресметува: 1 ЕВРО= 62 МКД. 
Околу превозот! За истанбул се патува по автопатот Е-75, што значи дека не е неопходно да се качите од Скопје, може да ни се придружите во автобусот од попатната станица којашто е најблиску до вашиот дом. На пример: Мотел Македонија, автопатот во близина на Градско, Неготино, Демир Капија, Удово или граничен премин „Богородица“.  ВАЖНО: ПРЕД ДА ИЗВРШИТЕ ПРЕДРЕЗЕРВАЦИЈА ПОТРЕБНО Е ДА ЈА КОНТАКТИРАТЕ АГЕНЦИЈАТА ЗА СЛОБОДЕН КАПАЦИТЕТ. ТЕЛЕФОНИ: 071 227 837 ИЛИ 071 227 847!ВО НЕРАБОТНО ВРЕМЕ, КОНТАКТИРАЈТЕ НА FACEBOOK ПРОФИЛОТ.
You don't have permission to register