Побегнете од реалноста!

Последните објави
Top
Image Alt

Нова година во Истанбул

Најдобриот дочек на новата година: Целовечерно крстарење по Босфор!

Нова година во Истанбул

€89 per person
Времетраење: 2 ноќевања/4 дена
4+ Age

 


Овозможете си дочек на новата година како што ви доликува! Нова година на брод на Босфор, Истанбул!
Целосна организација на Escape Travel!
Наша програма, наши изведувачи, наши водичи!

ЦЕНА: 89 евра!
РЕЗЕРВАЦИЈА НА: 071 227 837 ИЛИ 071 227 847

Дочекајте ја новата година во ценарот на светот! Истанбулската новогодишна магија ќе ја паметите до крајот на животот, а крстарењето по Босфор за новогодишната ноќ ќе ви даде една нова димензија на модерното живеење. 

Организиран дочек на новата година на брод кој ќе плови по Босфор. Забата е од приватен карактер, што значи дека организацијата, програмата, изведувачите бендот и ди-џеј, фотографот ќе бидат секектирани од нашата агенција. Менито е составено од предјадење, главно јадење и десерт кое ќе се служи на бродот, а алкохолот (од турско домашно производство) е неограничен. Бродот располага со затворен простор (ресторан) каде што ќе биде целото збиднување, но и отворен дел каде што може да се направат најдобрите фотографии. Забавата е предвидено да трае до 02:00 часот по полноќ. Целовечерната програма ќе ја реализира нашата агенција, а земајќи ја предвид праксата од минатата година, очекувајте: турска, македонска, балканска и мал дел музика од светските топ листи.

ПРОГРАМА

ПРВ ДЕН – 29.12 (сабота)

Средба на групата на Дрводекор во 16:30 часот. Поаѓање за Истанбул во 17:00 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

ВТОР ДЕН- 30.12 (недела)

Планирано пристигнување околу 08-09 часот по турско време. Сместување во хотел и време за одмор во договор со водичот. Доколку собите во хотелот не се средени од претходните патници, агенцијата има право да ја реализира директно програмата, а по враќањето од реализираните екскурзии следува сместување по соби.

-10:30h – Крстарење по Босфорот и разглед на Истанбул со водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето.

-12:30h – Посета на Долмабахче палатата – Турскиот Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја.

–14:30h – Панорамски разглед на  европски и азиски Истанбул со лиценциран локален водич со посета на Чамлиџа и Египетскиот пазар. Автобуска екскурзија со која се поминува крај Галата Сарај, преминување од европската во азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор. Краток престој на азискиот дел од каде има неверојатен панорамски поглед кон европскиот дел и Босфорот.

-18:30h – Ноќен разглед на Истанбул. По панорамскиот разглед групата се упатува кон Saphire Seyir Terasi со 4D проекција,  Сафир беше една од станбените згради која долго време важеше за едно од највисоките објекти во Истанбул. На самиот врв на зградата се наоѓа отворена тераса од која се прават прекрасни фотографии. Воедно во внатрешноста на најгорниот спрат се наоѓа и 4D проекција која преку вирутелен хелихоптер патниците ги води низ цениот град, притоа приредувајќи им вистински адреналин. Пантиците во цената за ноќен Истанбул имаат вклучено влез во 4D кино и на терасата на Сафир. По завршување на Сафир, се посетува плоштадот Таксим на кој се наоѓа главната улица за ноќен живот. Познатата трамвајна линија и големиот број дискотеки и кафулиња.

Ноќевање.

ТРЕТ ДЕН- 31.12 (понеделник)

По појадокот групата се сретнува пред хотелот со локалниот водич.

-10:00h – Пешачка тура кон Капали Чаршија и Сината Џамија со лиценциран водич

-11:00h- Посета на подземата цистерна „Јеребатан“ Ова туристичка атракција се наоѓа во близина на познатата Аја Софија, на патеката што води кон подземјето на Истанбул. Огромата катедрала стара 1.500 години, а претставувало место кое локалните жители ја користиле како резервоар за вода помеѓу 532 и 542 година. Димензиите на градбата: 12 реда од 28 мермерни столбови, секој висок по 8 метри, го држат засводениот таван од цигла. Ѕидовите се со ширина од 4 метри.

12:00h- Посета на Топ Капи палатата. Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.

Слободно време до 20:30h – Дочек на Нова Година

ЧЕТВРТ ДЕН- 01.01 (вторник)

По појадокот групата има слободно време за прошетка или посета на Капали чаршија.

-10:30h – се одјавуваме од хотелот и со куферите се упатуваме кон автобус од каде што се упатуваме кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа најголемиот аквариум во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот, посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите поздемни тунели во светот 80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните басени во аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака. Планирано тргнување за Македонија некаде околу 16:00 по турско време. Пристигнување во Скопје во утринските часови.

НАПОМЕНУВАМЕ: Хотелот со три ѕвезди ќе биде одреден во зависност од големината на групата, но ќе биде во населбата Аксарај.

ЦЕНИ

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Две ноќевања во хотел 3* во населбата Аксарај со вклучен појадок
 • Автобуски превоз со високотуристички автобус
 • Туристички придружник за време на целиот престој
 • Пешачка тура (прв ден) (Хотел- Капали Чаршија- Сината Џамија)

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Патничко осигурување (1 евро од ден) ЗАДОЛЖИТЕЛНО
 • Доплата за сингл соба е 30 евра дополнително од аранжманот

ВО ЦЕНАТА НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:

ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ ВО ПАКЕТОТ:

 1. Јеребатан
 • Подземна цистерна –  Цена 10 €
 1. Топкапи Палата
 • Некогашната палата на султаните- Цена 20 €
 1. Крстарење по Босфор
 • 90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул-  Цена 20 €
 1. Долмабахче
 • Турскиот Версај на султаните –  Цена 20 €
 1. Панорамски разглед на европси и азиски Истанул со посета на Чамлиџа – Цена 15 €
 1. Ноќен разглед на Истанбул
  Панорамски разглед на Истанбул

  Посета на Saphire Seyir Terasi со 4D проекција
  Таксим плоштад                                                                                                                                             Цена 25 €

 САМО ЗА ВАС НИЕ ИМАМЕ И ПАКЕТ ЕКСКУРЗИИ СО КОИ ДОБИВАТЕ ПОПУСТ:

Пакет на факултативи:

 1. Пакет 1
 • Крстарење по Босфор
 • Панорамски разглед на европски и азиски Истанбул
 • Долмабахче палата
 • Ноќен разглед на Истанбул                                                                                 Цена 70 €
 1. Вип Пакет
 • Сите факултативи (Без дочек на нова година)                                                 Цена 95 €

ЦЕНАТА ЗА ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА ИЗНЕСУВА:

 1. Крстарење по Босфор – Цена 65 евра
 • Целовечерна програма со пред јадење, главно јадење и десерт и неограничено пиење на турски пијалоци(вино,пиво,јени ракија,сок,вода), наша целосна организација со акустичен бенд и DJ

НЕ СТЕ ОД СКОПЈЕ?

Сакате да патувате со нас, а ве загрижува фактот дека нашата агенција се наоѓа во Скопје. Нема никаков проблем околу тоа. Како што работевме досега, така продолжуваме и понатаму. Со патниците коишто не живеат или не се наоѓаат во Скопје, ние кумуницираме преку фејзбук месенџерот, вајбер или инстаграм. Вашите пасоши коишто ни се потребни за склучување на договорот ни ги праќате во директна порака на фејзбук со еден клик ОВДЕ, а ние во истата порака ви го испраќаме потпишан и скениран договорот и ваучерот. Што се однесува до упатата? Истата можете да ја извршите во најблиската пошта или банка на следнава жиро сметка: (ЕВРОТО СЕ ПРЕСМЕТУВА ПО 62 ДЕНАРИ)

 

 

0 Reviews
 • Departure/Return Location
  Локација на поаѓање: Скопје, Македонија
 • Departure Time
  Време на поаѓање: 17:00 (Меѓутоа водичот ја контактира групата ден пред тргнување)
 • Return Time
  Време на враќање назад од Истанбул: 16:00 часот по локално време.
 • Dress Code
  Облека: Препорачано топла зимска облека

Tour Plan

1
ПРВ ДЕН: 29.12 (сабота)
Средба на групата на Дрводекор во 16:30 часот. Поаѓање за Истанбул во 17:00 часот. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.
2
ВТОР ДЕН: 30.12 (недела)
Планирано пристигнување околу 08-09 часот по турско време. Сместување во хотел и време за одмор во договор со водичот. Доколку собите во хотелот не се средени од претходните патници, агенцијата има право да ја реализира директно програмата, а по враќањето од реализираните екскурзии следува сместување по соби. -10:30h – Крстарење по Босфорот и разглед на Истанбул со водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу. На самото пристаниште можете да пробате традиционален турски сендвич со риба, се продава од интересно украсени бродчиња, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето. -12:30h – Посета на Долмабахче палатата – Турскиот Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (со прекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја. –14:30h – Панорамски разглед на  европски и азиски Истанбул со лиценциран локален водич со посета на Чамлиџа и Египетскиот пазар. Автобуска екскурзија со која се поминува крај Галата Сарај, преминување од европската во азиската страна на Истанбул по еден од мостовите над Босфор. Краток престој на азискиот дел од каде има неверојатен панорамски поглед кон европскиот дел и Босфорот. -18:30h - Ноќен разглед на Истанбул. По панорамскиот разглед групата се упатува кон Saphire Seyir Terasi со 4D проекција,  Сафир беше една од станбените згради која долго време важеше за едно од највисоките објекти во Истанбул. На самиот врв на зградата се наоѓа отворена тераса од која се прават прекрасни фотографии. Воедно во внатрешноста на најгорниот спрат се наоѓа и 4D проекција која преку вирутелен хелихоптер патниците ги води низ цениот град, притоа приредувајќи им вистински адреналин. Пантиците во цената за ноќен Истанбул имаат вклучено влез во 4D кино и на терасата на Сафир. По завршување на Сафир, се посетува плоштадот Таксим на кој се наоѓа главната улица за ноќен живот. Познатата трамвајна линија и големиот број дискотеки и кафулиња. Ноќевање.
3
ТРЕТ ДЕН- 31.12 (понеделник)
По појадокот групата се сретнува пред хотелот со локалниот водич. -10:00h – Пешачка тура кон Капали Чаршија и Сината Џамија со лиценциран водич -11:00h- Посета на подземата цистерна „Јеребатан“ Ова туристичка атракција се наоѓа во близина на познатата Аја Софија, на патеката што води кон подземјето на Истанбул. Огромата катедрала стара 1.500 години, а претставувало место кое локалните жители ја користиле како резервоар за вода помеѓу 532 и 542 година. Димензиите на градбата: 12 реда од 28 мермерни столбови, секој висок по 8 метри, го држат засводениот таван од цигла. Ѕидовите се со ширина од 4 метри. 12:00h- Посета на Топ Капи палатата. Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче. Слободно време до 20:30h – Дочек на Нова Година  
4
ЧЕТВРТ ДЕН- 01.01 (вторник)
По појадокот групата има слободно време за прошетка или посета на Капали чаршија. -10:30h - се одјавуваме од хотелот и со куферите се упатуваме кон автобус од каде што се упатуваме кон познатиот трговски центар ФОРУМ Истанбул, каде се наоѓа најголемиот аквариум во Европа. Слободно време од околу 4 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиони евра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. Благодарение на специјалните тунели кои се дел од објектот, посетителите уживаат во 270 степенската панорама. Всушност тука се наоѓа и еден од најдолгите поздемни тунели во светот 80м должина. Седум нуркачи редовно ги чистат водните басени во аквариумот и ги хранат ајкулите, некои и со гола рака. Планирано тргнување за Македонија некаде околу 16:00 по турско време. Пристигнување во Скопје во утринските часови. НАПОМЕНУВАМЕ: Хотелот со три ѕвезди ќе биде одреден во зависност од големината на групата, но ќе биде во населбата Аксарај.
    ЦЕНА НА ПАКЕТОТ: 79 ЕВРА! Промо цената од 79 евра е до 15-ти ноември
РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ Е 89 евра! За деца до 11,99 години аранжманот се наплаќа на пола цена.
ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:
 • две ноќевања во хотел 3* во населбата Аксарај со вклучен појадок
 • автобуски превоз со високотуристички автобус
 • туристички придружник за време на целиот престој
 • туристички водич (локален) кој ќе ви го презентира Аксарај
 • Пешачка тура (втор ден) (Хотел- Капали Чаршија- Сината Џамија)
 • Посета на трговски ценар „Форум“

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО
 • патничко осигурување (1 евро од ден) ЗАДОЛЖИТЕЛНО
 • НАПОМЕНА: При онлајн плаќањето, во цената на аранжманот е вклучено и патничкото осигурување, едно евро од ден

Доплата за сингл соба е 30 евра дополнително од аранжманот
ВО АРАНЖМАНОТ НЕ СЕ ВКЛУЧЕНИ И ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ:
 • ДОЧЕК НА НОВА ГОДИНА: НОЌНО КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: 65 ЕВРА!
 • Јеребатан (вклучен локален водич) Цена 10 €
 • Топкапи Палата Цена 15 €
 • Панорамски разглед на Истанбул Цена 15 €
 • Крстарење по Босфор Цена 20 €
 • Долмабахче Цена 20€
 • Ноќен Истанбул Цена 25 €
 • Пакет 1 Панорама европски азиски Истанбул Крстарење по Босфорот Долмабахче Ноќен Истанбул Цена на пакет 70€
 • ВИП пакет Сите тури Цена 95€ (Редовна цена е 105 евра, со наш попуст за само 95 евра)
.   Сакате да патувате со нас, а ве загрижува фактот дека нашата агенција се наоѓа во Скопје. Нема никаков проблем околу тоа! Од сега може да извршите резервација преку „BOOK THIS TOUR“ коешто го гледате од десната страна на понудата. Како треба да извршите резервација:
 1. Во првата празнина се пишува името и презимето на лицето коешто ја врши резервацијата.
 2. Во втората празнина се пишува вашата Email адреса која се користи и е активна.
 3. Во третата празнина се пишува потврда на вашата Email адреса (истата)
 4. Во четвртата празнина се пишува телефон за контакт
 5. Петтата празнина е за да се селектира датумот на аранжманот. (ве молиме да внимавате при слекција на датумот, во овој случај за нова година е 29ти декември)
 6. Шестата празнина е за часот на поаѓање, а тоа е 17:00 часот
 7. Седмата се пишува за колку лица е наменет аранжманот. (Имајте предвид дека системот автоматски ја пресметува цената за околку лица колку што ќе селектирате)
 8. Во последниот дел се пишува: Име и презиме, број на пасош и телефонски број на лицето коешто ја врши резервацијата (уште еднаш) Име и презиме, број на пасош и телефонски број на второто лице коешто патува. Име и презиме, број на пасош и телефонски број на останатите патници коишто патуваат. Град на живеење.За да ја завршите процедурата треба да кликнете BOOK THIS TOUR! Со тоа извршувате предрезервација, без уплата. Доколку системот за online уплата не е достапен, треба да се изврши уплата во најблиската банска или пошта. Курсот на еврото се пресметува: 1 ЕВРО= 62 МКД. 
Околу превозот! За истанбул се патува по автопатот Е-75, што значи дека не е неопходно да се качите од Скопје, може да ни се придружите во автобусот од попатната станица којашто е најблиску до вашиот дом. На пример: Мотел Македонија, автопатот во близина на Градско, Неготино, Демир Капија, Удово или граничен премин „Богородица“. ВАЖНО: ПРЕД ДА ИЗВРШИТЕ ПРЕДРЕЗЕРВАЦИЈА ПОТРЕБНО Е ДА ЈА КОНТАКТИРАТЕ АГЕНЦИЈАТА ЗА СЛОБОДЕН КАПАЦИТЕТ. ТЕЛЕФОНИ: 071 227 837 ИЛИ 071 227 847! ВО НЕРАБОТНО ВРЕМЕ, КОНТАКТИРАЈТЕ НА FACEBOOK ПРОФИЛОТ.
You don't have permission to register