Патување за Будимпешта и Виена: 8ми Декември!

БУДИМПЕШТА (СО ВИЕНА)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 13.11.2017: 99€ / 6.138 денари

Редовна цена на аранжманот: 119€ / 7.378 денари

Доживејте ја магијата на Будимпешта којшто се смета за град со прекрасна местоположба за сонување и која ја прикажува темпераментната визија на Истокот и на Западот, како и нивната магична халуцинација на убавината.
Главен град на Унгарија истовремено и главен индустриски, трговски и транспортен центар. Познат како Бисерот на Дунав кој нуди широк избор на туристички атракции.  Градот окупатор на двата брега на реката Дунав, од десна страна брегот Буда, а од лева страна Обуда со Пешта. Име составено од три градови Обуда, Буда и Пешта кои формирале еден град, односно Будимпешта. Познат по своите бројни топли природни и вештачки извори кои датираат уште од 1934 година, му ја подарија титулата на “Градот на Бањите“.

БУДИМПЕШТА (СО ВИЕНА)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 13.11.2017: 99€ / 6.138 денари

Редовна цена на аранжманот: 119€ / 7.378 денари

07.12.2017 СКОПЈЕ – БУДИМПЕШТА

Состанок со групата во 17:30ч. на паркингот пред спортски центар „Борис Трајковски“ и поаѓање за Будимпешта во 18:00ч.Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.


08.12.2017  БУДИМПЕШТА

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови и разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, мостовите на Дунав… Сместување во хотел. Слободно попладне за одмор и индивидуални активности. Вечерта препорачуваме крстарење по Дунав под прекрасните будимпештански мостови (факултативно). Можност за индивидуални прошетки низ Будимпешта или факултативна посета на традиционален реторан Чарда со традиционални игри и вклучено мени и пијалок. Враќање во хотел во договорено време. Ноќевање.

09.12.2017 БУДИМПЕШТА – ВИЕНА – БУДИМПЕШТА

Појадок. После појадокот, во раните утрински часови факултативно поаѓање за Виена – панорамски разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург… индивидуални прошетки низ центарот на европската култура и доживување на пред-Божиќната магија на градот. *За оние кои остануваат во Будимпешта, денот го поминуваат индивудуално. Поаѓање за Будимпешта во попладневните часови со попатно застанување во Outlet Shopping Center – Parndorf. Враќање во хотел. Ноќевање.

10.12.2017  БУДИМПЕШТА

Појадок. После појадокот, напуштање на хотелот и можност за факултативна посета на живописното гратче Сент Андреа, во близина на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народните ракотворби, кое е богато со голем  број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви. После посетата на Сент Андреа, се упатуваме во посета на еден од најголемите шопинг центри – Арена Плаза. Поаѓање за Скопје во попладневните часови. Ноќно патување преку Србија со попатни паузи за одмор и цaрински формалности.

11.12.2017  СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

Во цената на аранжманот e вклучено:

 • превоз со високотуристички автобуси на дадените дестинации
 • сметување во хотел со 3* во Будимпешта – 2 НП (ноќевање + појадок)
 • Професионален туристички пратител за време на целото патување
 • организација и реализација на аранжманот

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • крстарење со брод по Дунав – 15€ – мин. 30 лица за реализација
 • посета на традиционален ресторан Чарда – 25€
 • факултативна посета на Виена – 30€ – мин. 30 лица за реализација
 • посета на Сент Андреа – 10€ – мин. 30 лица за реализација
 • патничко здравствено осигурување – 5€
 • индивидуални трошоци

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници

НАПОМЕНИ:

 • * За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • * Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • * За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • * Попустите не се комбинираат
 • * Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање.

Сакате да патувате со нас, а ве загрижува фактот дека нашата агенција се наоѓа во Скопје.
Нема никаков проблем околу тоа. Како што работевме досега, така продолжуваме и понатаму. Со патниците коишто не живеат или не се наоѓаат во Скопје, ние кумуницираме преку фејзбук месенџерот, вајбер или инстаграм.
Вашите пасоши коишто ни се потребни за склучување на договорот ни ги праќате во директна порака на фејзбук со еден клик ОВДЕ, а ние во истата порака ви го испраќаме потпишан и скениран договорот и ваучерот.
Што се однесува до упатата? Истата можете да ја извршите во најблиската пошта или банка на следнава жиро сметка:

Околу превозот! Тргнувањето е од Скопје. Попатно може да се качат патниците коишто живеат во Куманово.

Погледнете го ова видеозапис и дознајте кои 25 работи треба да ги правите доколку го посетите овој град преку нашата агенција!