Истанбул 8-ми Март 3 ноќевања

цена од

99

EUR

сега од

89

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
03.03.2021
07.03.2021
Автобус
Хотел

Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеќе од само име од историјата.Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул (Istanbul) е најголемиот град во Турција ( Turkey) и еден од најголемите градови во светот, со население од околу 20 милиони жители. Истанбул (Istanbul)  зафаќа површина речиси колку државата Белгија, со речиси еднаков број население.Во Истанбул (Istanbul) се наоѓа најголемата денешна џамија претходно црка и музеј Света Софија (Aya Sofia) во светот, испреплетеното влијание помеѓу двете доминантни религии во регионот.Познат како Византија или Цариград, Истанбул (Istanbul) е најголем град во Турција, и е економски, културен и трговски центар на земјата. Со околу 15 милиони жители, Истанбул ( Istanbul) е најнаселен град во Европа (Europe). Истанбул (Istanbul) е дом на неколку места на светското наследство на УНЕСКО и е домаќин на седиштата на бројни турски компании, сочинувајќи над триесет проценти од економијата на земјата.
Во Истанбул се снимаат и најпознатите турски серии: Истанбулската невеста (İstanbullu gelin), Кога лисјата паѓаат (Yaprak Dökümü), Илјада и една ноќ (Binbir Gece) и многу други.

Овде се наоѓа и еден од најголемите аеродроми (Istanbul Airport).

Времето во Истанбул (Weather in Istanbul) е за неколку степени секогаш потопло од кај нас. Постои мит дека лошото време во Истанбул (Istanbul) секогаш доаѓа од Балканот (Balkan).

Во Истанбул соработуваме со неколку хотели ( Istanbul hotels) : Хотел Бујук Парис, Хотел Мармара, Хотел Пеликан и уште многу други зависно од бројката напатници која ја имаме.

План и програма

ПРВ ДЕН- Среда (03.03.2021)

Нашите водичи се добро обучени и искусни во спроведувањето на протоколот за безбедност при патувањето. Забавата започнува уште од паркингот на Вип Хотел Поаѓањето е во 17:30ч од Скопје. Агенцијата ги контактира патниците на два дена пред поаѓање за потврда на поаѓањето НО времето на поаѓање може да трпи промени. Седиштата во автобусот се нумерирани. Со самото потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.Ноќно возење со попатни паузи, царински формалности, презентација на програма и информации околу тоа што ги очекува патниците во наредните четири денови.

ВТОР ДЕН- Четврток (04.03.2021)

Пристигнувањето на групата во Истанбул. Групата се упатува кон хотелот заедно со својот багаж, каде истиот се остава во просторија предодредена за чување на багаж. Туристичкиот придружник на Ескејп травел е задолжен за комуникација со вработениот на рецепцијата во хотелот каде според список на уплати во канцелариите на агенцијата се делат клучевите од хотелските соби. Од досегашното работно искуство, нашата агенција вложила доста напори да им овозможи сместување на патниците пред законското време за Check in во хотелот. Патниците добиваат слободно време за пауза, а остатокот од денот предвиден за истражување на најголемиот град во Европа, градот Истанбул.

Јеребатан Резервоар 

Се наоѓа на европската страна на Истанбул, и е најголематата затворена цистерна во градот.Цистерната е изградена од византискиот император Јустинијан Први (527-565). Наречена е Палатата Јеребатан меѓу луѓето поради многуте мермерни колони кои се издигаат од водата. Бидејќи имало базилика на местото каде што се наоѓа цистерната, зградата се нарекува и базилика цистерна.

Араста Чаршија

Араста се наоѓа од југоисточната страна на Истанбулската Сина џамија вреди да се посети за многубројните продавници што продаваат теписи, килими, турски плочки, облека и сувенири.
Араста е серија продавници изградени под или во близина на Сината  џамија.

Овие продавници беа празни и запуштени многу години сè додека туристичкиот бум од крајот на 1980-тите и 1990-тите ги убеди одговорните да ги обноват и изнајмат. Сега чаршијата Араста е меѓу најпосетуваните туристички пазари во Истанбул.
На североисточниот крај од оваа улица во Мимар Мехмет Ага Каддесиаре,има неколку кафулиња на отворено, штандови за ужина и ресторани, од кои едната има многу засилена турска музика до околу 01:00 часот. Оваа улица вистински ја опишува традицијата на Истанбул.

Great Palace Mosaic Museum

Во музејот се наоѓаат мозаици од византискиот период, откриени на местото на Големата палата во Цариград.

ТРЕТ ДЕН- Петок (05.03.2021)

ОВОЈ ДЕН ВО ВО ИСТАНБУЛ Е ПРЕДВИДЕН ЗА ПОСЕТА НА:

Аја Софија
To
п Капи

Истанбулски минијатурк

Облакодерот Сафир
Плоштадок Таксим

ЧЕТВРТ ДЕН- Сабота (06.03.2021)

ПОСЕТА НА ДОЛМАБАХЧЕ

Долмабахче Сарај е палата што се наоѓа во областа Бешикташ во Истанбул, на европската страна од протокот Босфор. Комплексот служел како резиденција на Отоманските султани и главен административен центар, од 1856 година, до падот на Империјата во 1922 година. Денес, Долмабахче Сарај претставува туристичка атракција од неколку причини. Грандиозноста е нешто што секогаш ќе ги привлекува посетителите што сакаат барем за миг да ѕирнат во минатото и да го почувствуваат амбиентот во кој живееле отоманските благородници. Палатата, исто така, е дом и на најголемиот лустер од бохемиски кристали во светот, со 750 светилки и тежина од 4,5 тони, кој бил подарок од британската кралица Викторија. Покрај овој лустер, во палатата може да се најде и најголемата колекција на слични лустери. Сарајот е познат уште и по тоа што таткото на модерната Турција, Мустафа Кемал Ататурк, ги поминал своите последни денови во една од одаите, каде што и починал на 10 ноември, 1938 година.

Три часовно КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОРОТ.
Дневна журка по Босфор  (Со многу изненадувања за кои ќе се погрижиме ние).

Ова крстарење е незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите и сите познати вили од играните серии ќе можете да ги погледнете одблизу.

EMAAR SQUERE MALL

Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето заљубени во шопингот, забавата и гастрономијата. Ова место нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници коишто не се достапни насекаде низ Турција. Патниците може да го искористат времето за шопинг, јадење, пиење до видео игри. Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони посетители. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариум кој е еден од повеќето гигантски аквариуми во Турција. Вo аквариумот може да се видат тигар ајкулите како и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените.
Покрај Emaar Square, групата го посетува и Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи

ПЕТТИ ДЕН- Недела (07.03.2021)

Појадок во хотелот, одјавување и посета на фабираката КОСКА доколку сакате да купите локум, баклава или традиционално за дома. Од коска следува време  за шопинг во најдобриот трговски аутлет 212 во Истанубл. Нашата програма е создадена да одговара на потребите на секој патник. Од историја, култура, животен стил па се до шопинг. Кој не би сакал шопинг?

Времетраењето на шопинг е до 15:00 часот кога групата се собира и упатува назад. Предвидено е пристигнување во раните утрински часови.

Сместување

Хотел 3*

Сместувањето е во двокреветни и трокреветни соби.

Важно

  • Задолжителна проверка на пасошот. Не треба да е на 6 месеци пред истекување од моментот на влез и излез од Р. Турција
  • Цените се изразени во евра, а курсот на еврото се пресметува 62 денари
  • За сингл соба се доплатуваат 70% дополнително од аранжманот поради вториот кревет
  • Деца од 0 – 3 години бесплатно (спијат во кревет со родител)
  • Деца од 3 до 12 години плаќаат 50% од износот на аранжманот доколку се придружувани со двајца возрасни
  • Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете. Резервации за одреден кат или страна не е можна.
  • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати. Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
  • Патувањето ќе се одвива според протоколите за безбедноста на здравјето.
  • Патувањето ќе се реализира преку Република Бугарија (дозволен транзит) до Турција

Цени

Поаѓање

03.03.2021

Враќање

07.03.2021

Важи промо цена до 15.02

Цена

99 EUR

Промо Цена

79 EUR

Што е вклучено во цената

Три ноќевања во хотел со 3* со појадок

Автобуски превоз

Лиценциран придружник

Лиценциран туристички водич

Тура низ стариот град на Истанбул со посета на Капали Чаршија

Tуристичка такса

Посета на фабриката коска

Шопинг во 212 центарот

Што не е вклучено во цената

Патничко осигурување

Факултативи излети

Индивидуални трошоци

Факултативни излети

Јеребатан Резервоар

15e

Базиличката цистерна, е најголемата од неколку стотици антички цистерни што лежат под градот Истанбул.

Араста Чаршија

10e

Традиционална  улица опремена со мали продавници кои продаваат зачини, грнчарија, килими и сувенири.

Great Palace Mosaic Museum

10e

Во музејот се наоѓаат мозаици од византискиот период, откриени на местото на Големата палата во Цариград.

Топкапи палата

20e

Сарајот Топкапи е една од најголемите градби во срцето на Истанбул. Оваа исклучително важна палата била седиште на Отоманската империја повеќе од 4 века, а денес претставува еден од најпосетените музеи во „Главниот град на светот“. Палатата Топкапи се наоѓа помеѓу Мраморно Море и Златниот Рог, недалеку од Света Софија. Овој објект бил седиште на Османлиските султани и административен центар на Отоманската империја во периодот од 1456 до 1853 година, кога султанот Абдул Меџид решил да го подигне Долмабахче Сарај и таму да го пресели целиот државен апарат.

Пакет 1 (Екскурзиите од овој пакет не се зимаат одделно)

30e

Минијатурк е минијатурен парк сместен на северо-источниот брег на Голден Рог во Истанбул, Турција. Отворен е на 2 мај 2003 година. Минијатурк зафаќа вкупна површина од 60.000 квадратни метри . Тој е еден од најголемите минијатурни паркови во светот со модел на површина од 15,000 м2 . Паркот содржи 122 модели во размер 1:25. Содржи структури од и околу Турција, како и толкувања на историски структури.

Сафир кула претставува облакодер кој што од 2016 година е прогласен за највисока градба во Истанбул лоцирана во централната деловна област Левент. По завршувањето на изградбата Сафир кулата била четврта по ред по височина кула во светот со вклупно 64 ката, 54 над земјата и 10 под земја. Она што е интересно е што овде се качуваме на најгорниот кат, 53 кат, каде ќе имаме прилика да влеземе во 4D кино и од сосема поинаков агол да ги погледнеме сите знаменитости во Истанбул. Иста така, можеме да излеземе на огромната стаклена тераса од која се гледа целиот Истанбул.,

Плоштадот Таксим
Главниот центар на градот, на кој се одржуваат главните митинзи и прослави! Покрај „Таксим“ поминува познатата Истикал улица на која се движи познатиот трамвај! На Истикал се наоѓаат познатите дискотеки и кафулиња, а ова значи дека групата има идеална можност за излегување во некоја од локалните дискотеки!

Пакет 2(Екскурзиите од овој пакет не се зимаат одделно)

50e

Посета на палатата Долмабахче

Долмабахче Сарај е палата што се наоѓа во областа Бешикташ во Истанбул, на европската страна од протокот Босфор. Комплексот служел како резиденција на Отоманските султани и главен административен центар, од 1856 година, до падот на Империјата во 1922 година. Денес, Долмабахче Сарај претставува туристичка атракција од неколку причини. Грандиозноста е нешто што секогаш ќе ги привлекува посетителите што сакаат барем за миг да ѕирнат во минатото и да го почувствуваат амбиентот во кој живееле отоманските благородници. Палатата, исто така, е дом и на најголемиот лустер од бохемиски кристали во светот, со 750 светилки и тежина од 4,5 тони, кој бил подарок од британската кралица Викторија. Покрај овој лустер, во палатата може да се најде и најголемата колекција на слични лустери. Сарајот е познат уште и по тоа што таткото на модерната Турција, Мустафа Кемал Ататурк, ги поминал своите последни денови во една од одаите, каде што и починал на 10 ноември, 1938 година.

Три часовна дневна журка по Босфор, уживање,забава !
Моќната страна на отворениот простор е погледот од милион долари!
Бродот поминува под самиот мост на Босфор и се движи во близина на најлуксузните палати во градот!Музиката е селектирана за сечиј вкус!
Млади, cool и едуцирани водичи!
Фотограф!
И многу други изненадувања изненадувања за кои ќе се погрижиме ние.

Ускудар  

Ускудар е место на азиската страна на Истанбул и е една од најважните турски населби во Истанбул, која била сведок на голема развојна активност за време на османлискиот период. Девината кула е едно од најважните места на Ускудар. За оваа кула постојат повеќе легенди кои ќе имаме прилика да ги слушнеме од нашите водичи а воедно и да ја посетиме самата кула. На Ускудар ќе ги сретнеме традиционалните отворени кафетерии каде ќе може да го вкусите кафето ,чајот и познатата алва во боја, ќе имаме прилика да седнеме на турските килими и да го гледаме  босфорот, едноставно ќе се чуствувате исто како на филм.

Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето заљубени во шопингот, забавата и гастрономијата. Ова место нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници коишто не се достапни насекаде низ Турција. Патниците може да го искористат времето за шопинг, јадење, пиење до видео игри. Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони посетители. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариум кој е еден од повеќето гигантски аквариуми во Турција. Вo аквариумот може да се видат тигар ајкулите како и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените.

Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи.

 

Вип Пакет

115

-Араста Чаршија

-Јеребатан Резервоар

-Great Palace Mosaic Museum

-Крстарење по Босфор

-Долмабахче Палата

-Ускудар (Uskudar)

– Ноќен Истанбул(Emaar Square Mall & Watergarden)

– Miniaturk Park

– Сафир Кула

– Посета на плоштад ТАКСИМ
-Топкапи

Аквариум

15е

Аквариумот во Емар Сквер Мол е еден од најголемите во Истанбул. Располага со секаков вид на животински морски свет, освен пирани и ајкули коишто важат за атракција во аквариумот, исто така може да најдете и пингвини, папагали, различен вид на пајаци, како и наголемиот крокодил во Истанбул живее во овој аквариум.

Галерија

Локација

Општи услови

Слични патувања