Keфалонија 2021 Вила Астир

цена од

299

EUR

сега од

269

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
07.07.2021
18.07.2021
Автобус
Вила

Порос е едно од најубавите и најатрактивните места на Кефалонија. Сместно е во подножјето на планините Атрос и Пахни и окружено е со бујна вегетација. Не е класично туристичко летувалиште, повеќе е активно гратче и е пристаниште во кое доаѓаат туристи најмногу од Западна Европа. Од главниот град Аргостоли е одалечен 41км, а до пажата Скала 12 км. Порос ги има скоро сите содржини, од убави плажи, романтични шеталишта, до најубавите таверни и ресторани на Кефалонија, односно продавници, бутици и сувенирници. Порос е сместен во југоисточниот дел на островот Кефалинија, а тоа е трето пристаниште на островот од кое тргнуваат траектите за Пелопонез.

План и програма

Сите термини се на 9 ноќевања

Сместување

Вила Астир

Astir Studios 2* се наоѓаат на 10 метри од плажата во Порос. Центарот каде се лоцирани кафичите, рестораните и продавниците се наоѓа на 100 метри од објектот. Сите соби имаат клима (доплата на лице место). Објекот располага со студија кои се опремени со кујна. Сите соби имаат балкон, половина од собите гледаат на Јонското море, а половина на планината. На гостите им е овозможен пристап до WiFi интернет во заедничките простории на хотелот. Повеќе фотографии од сместувањето има најдолу од понудата.

Цени

Од

07.07.2021

До

18.07.2021

Поаѓање на 07.07.2021 од Скопје/ Враќање на 17.07 од Кефалонија

Цена

269 EUR

Од

16.07.2021

До

27.07.2021

Поаѓање на 16.07 од Скопје/ Враќање на 26.07 од Кефалонија

Цена

269 EUR

Од

25.07.2021

До

05.08.2021

Поаѓање на 25.07 од Скопје/ Враќање на 04.08 од Кефалонија

Цена

289 EUR

Од

03.08.2021

До

14.08.2021

Поаѓање на 03.08 од Скопје/ Враќање на 13.08 од Кефалонија

Цена

289 EUR

Од

12.08.2021

До

23.08.2021

Поаѓање на 12.08 од Скопје/ Враќање на 22.08 од Кефалонија

Цена

289 EUR

Од

21.08.2021

До

01.09.2021

Поаѓање на 21.08 од Скопје/ Враќање на 30.08 од Кефалонија

Цена

269 EUR

Што е вклучено во цената

 • Сместување на база 9 ноќевање на Кефалонија/Порос по лице
 • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Порос – Скопје
 • Превоз со брод на релација Килини – Порос – Килини
 • Организација на аранжманот и туристички придружник на групатa

Што не е вклучено во цената

 • Факултативни излети
 • PCR тест доколку не сте вакцинирани
 • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра,  хотели 1* и 2*  – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра се плаќа во агенција)
 • Индивидуални трошоци
 • Патничко и здравствено осигурување

Факултативни излети

Плажа Миртос

Најубава плажа на островот е познатата Myrthos Beach која се наоѓа на Северозападниот дел на Кефалонија, која е заштитен знак на островот. Плажата е 12 пати прогласувана за најубава плажа во Грција. Оваа плажа е со бели камчиња и токму заради тоа бојата на морето е сина како на сликовница, оваа плажа многу наликува на плажите на Лефкада. Овој ден продолжуваме и на плажа Макрос Гиалос, во beach bar Costa Costa, каде што ќе можете да уживате со музика, релаксација на плажа или водни спортови.

Плажа Антисамос

Антисамос плажата е втората плажа по убавина после Миртос. На самата плажа е сместен манастирот Агрилион, од каде погледот остава без здив. Белиот песок и ситните бели камчиња ја прават волшебна.

Плажа Скала

Кристално чиста вода, вегетација која расте речиси на плажата која е долга преку 3км. Ова се само неколку причини поради кои Скала е еден од најважните туристички центри на Кефалонија. Ова е идеална плажа за вистински да се одморите со книга или пиво во рака.

Еднодневна екскурзија до Закинтос

Да се посети уште еден остров за време на вашето патување, ова е прекрасна можност. Овој прекрасен ден ќе ја посетиме прекрасната плажа Навагио. А истовремено ќе ги видиме Сините пештери и местото Агиос Николаос, каде што ќе имаме слободно време за кафе или ручек. Овој остров ќе ве воодушеви со прекрасното тиркизно море.

Аргостоли- главен град на Кефалонија

Аргостоли е главниот град на Кефалонија и е сместен на едниот крај од  заливот, а со другата страна на заливот е поврзан со преубавиот камен мост кој е заштитен знак на Островот. Овој мост е еднинствениот кој го преживеал земјотресот од 1953 година кога цел град бил срамнет со земја.Во овој град ќе можете да  посетите некој од поголемиот број на кафичи, ресторани, таверни, сувенирници и да прошетате по преубаво уреденото шеталиште покрај самото море, кое е исто така заштитен знак на овој преубав град.

Етно тура

Овој ден го поминуваме во посета на културни дестинации на Кефалонија.
На источниот брег на Кефалонија, во близина на градот се наоѓа и неверојатната пештера Мелисани и истоименото живописно подземно езеро.
Ова место со право се смета за едно од најубавите природни знаменитости на Грција. Да ја посетите Кефалонија а да не го посетите ова чудо на природата е навистина жално.
Од овде одиме да го посетиме манастирот свети Герасимос- чудотворецот и заштитникот на овој остров.
Потоа винаријата Робола, каде што ќе може да дегустирате од ова прекрасно вино. И од овде го завршуваме денот повторно на плажа Макрос Гиалос.

Важно

 

 • За патниците кои не користат превоз од агенцијата цената не се намалува .
 • Напоменуваме дека телефонска резервација важи 3 часа од моментот на резервација. Доколку поминат истите а нема потврда од уплата во (канцелраија, ж-ска или оnline), резервацијата се смета за откажена
 • Наведените цени од табелата се однесуваат за тргнување од Скопје.
 • Доколку тргнувате од друг град, а не Скопје, може да се информирате на 071/227-847
 •  Тргнувањето од Скопје – состанок на група во 17:30 часот, тргнување 18:00 часот.
 • Напуштање на собите е во 09:00 часот.
 • Тргнувањето од Кефалонија/Порос  е предвидено во попладневните часови.
 • Користење само на превоз е 99евра.

Локација

Општи услови

Слични патувања