Menu

Остров Закинтос

цена од

209

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
10.07.2022
21.07.2022
Автобус
Вила

ЗАКИНТОС е трет по големина, од седумте поголеми јонски острови, а воедно и еден од најубавите грчки острови, се наоѓа во јужниот дел на Јонското море. Широките песочни плажи со егзотични заливи и 123 км долга обала, со години овој остров ги превлекува туристите. Закинтос е најпознат по големите морски желки наречени “CARETTA CARETTA” кои на Закинтос се заштитен вид бидејќи таму се размножуваат.

ЛАГАНАС се наоѓа на јужниот дел на островот одалечен 8 км од градот Закинтос и 7 км од аеродромот. Својата најголема популарност ја должи на преубавите песочни плажи и на лудиот ноќен живот. Предноста на Лаганас е што ја има една најубавите песочни плажи долга 5 км. Целата област е позната по големиот број ноќни клубови и барови. Ова не е местото кое го посакувате да го посетите доколку сакате мирен одмор.

План и програма

ПРВ ДЕН (СКОПЈЕ-ЗАКИНТОС)

Поаѓање од пред Дрводекор во договореното време. Денско и ноќно возење со попатни паузи за одмор и царински формалности.

ВТОР ДО ДЕСЕТТИ ДЕН (ЗАКИНТОС)

Во претпладневните часови пристигнуваме на пристаништето Killini на Пелопонез. Влегување на траект и пловење до островот Zakintos. Пристигнување на островот во местото Laganas, сместување во Hotel или вила, Престој на Zakintos 9 ноќи… Laganas е познат по многубројните ноќни клубови, ресторани, таверни и барови каде што ноќните забави траат до раните утрниски часови. Сигурно е дека овде ќе пронајдеме одлична комбинација на одмор и добра забава. Журки, феноменални плажи и многу многу активности ќе го одбележат нашиот престој на Закинтос ова лето.

ПОСЛЕДЕН ДЕН (ЗАКИНТОС-СКОПЈЕ)

Ги пакуваме куферите и ги напуштаме собите. Пловење со траект од Zakintos до Killini, денско и ноќно возење со автобус до Скопје со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови.

Сместување

Вила Андреас

Vila Andrea – се наоѓа на 500 метри од градската плажа во Лаганас и на 300 метри од главната улица каде што се лоцирани сите клубови во Лаганас. Вилата има двокреветни соби и трокреветни соби, секоја соба поседува кујна која е опремена со решо и фрижидер, има сосптвено купатило тераса и клима која се доплаќа на лице место. Во вилата нема интернет.

ETA Cashback

Сте слушнале за ЕТА CASHBACK картичката?

Со секоја ваша уплата на аранжман, добивате CASHBACK поени изразени во денари. Патникот добива повраток на средства од 400 до 4.100 денари CASHBACK во зависност од уплатата.

За уплата
6.000 - 9.000 ден
Cashback

400 ден

За уплата
9.000 - 12.000 ден
Cashback

600 ден

За уплата
12.000 - 15.000 ден
Cashback

800 ден

За уплата
15.000 - 18.000 ден
Cashback

1000 ден

За уплата
18.000 - 21.000 ден
Cashback

1200 ден

За уплата
21.000 - 24.000 ден
Cashback

1400 ден

За уплата
24.000 - 27.000 ден
Cashback

1600 ден

За уплата
27.000 - 30.000 ден
Cashback

1800 ден

За уплата
30.000 - 33.000 ден
Cashback

2000 ден

За уплата
33.000 - 36.000 ден
Cashback

2200 ден

За уплата
36.000 - 39.000 ден
Cashback

2400 ден

За уплата
39.000 - 42.000 ден
Cashback

2600 ден

За уплата
42.000 - 45.000 ден
Cashback

2800 ден

За уплата
45.000 - 65.000 ден
Cashback

3300 ден

За уплата
65.000 - 85.000 ден
Cashback

3700 ден

За уплата
над 85.000 ден
Cashback

4100 ден

Цени

Од

10.07.2022

До

21.07.2022

10.07 поаѓање од Скопје/ 20.07 поаѓање од Закинтос

Цена

229 EUR

Од

10.07.2022

До

21.07.2022

10.07 поаѓање од Скопје/ 20.07 поаѓање од Закинтос

Цена

219 EUR

Од

19.07.2022

До

30.07.2022

19.07 поаѓање од Скопје/ 29.07 поаѓање од Закинтос

Цена

249 EUR

Од

19.07.2022

До

30.07.2022

19.07 поаѓање од Скопје/ 29.07 поаѓање од Закинтос

Цена

239 EUR

Од

28.07.2022

До

08.08.2022

28.07 поаѓање од Скопје/ 07.08 поаѓање од Закинтос

Цена

249 EUR

Од

28.07.2022

До

08.08.2022

28.07 поаѓање од Скопје/ 07.08 поаѓање од Закинтос

Цена

239 EUR

Од

06.08.2022

До

17.08.2022

06.08 поаѓање од Скопје/ 16.08 поаѓање од Закинтос

Цена

249 EUR

Од

06.08.2022

До

17.08.2022

06.08 поаѓање од Скопје/ 16.08 поаѓање од Закинтос

Цена

239 EUR

Од

15.08.2022

До

26.08.2022

15.08 поаѓање од Скопје/ 25.08 поаѓање од Закинтос

Цена

229 EUR

Од

15.08.2022

До

26.08.2022

15.08 поаѓање од Скопје/ 25.08 поаѓање од Закинтос

Цена

219 EUR

Од

24.08.2022

До

04.09.2022

24.08 поаѓање од Скопје/ 03.09 поаѓање од Закинтос

Цена

219 EUR

Од

24.08.2022

До

04.09.2022

24.08 поаѓање од Скопје/ 03.09 поаѓање од Закинтос

Цена

209 EUR

Што е вклучено во цената

  • Сместување на база 9 ноќевање во вила Андреас
  • Превоз со високо туристички автобус на релација Скопје – Лаганас – Скопје
  • Организација на аранжманот и пратител на групатa

Што не е вклучено во цената

  • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување 0.7 евра по ден (покритие до 30.000 евра без франшиза) – патникот вади во сопствена режија
  • Задолжителна туристичка такса за Грција која се наплаќа од 01.01.2018. година (дневно по соба: приватно сместување – 0,5 евра, хотели 1* и 2* – 0,5 евра, хотели 3* – 1,5 евра, хотели 4* – 3 евра, хотели 5* – 4 евра) – се плаќа во агенција
  • Превоз со брод на релација Килини – Закинтос – Килини 25 евра
  • Факултативни излети
  • Индивидуални трошоци.

Важно

–  За реализација на аранжманот потребен е минимум од 30 патници

– Резервација се прави со авансна уплата од 30% од цената на аранжманот и копија од пасош, комплетна доплата 7 дена пред поаѓање

– Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1€ = 62мкд

– Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето

Факултативни излети

Посета на градот ЗАНТЕ

ГРАДОТ ЗАКИНТОС, ПОЗНАТ КАКО НОВА (CHORA) Е НОВ ГРАД И СЕ НАОЃА НА ИСТО МЕСТО КАДЕ Е И СТАРИОТ КОЈ Е УНИШТЕН ВО ГОЛЕМИОТ ПОЖАР И ЗЕМЈОТРЕС ОД 1953. ГОДИНА. НОВИОТ ГРАД Е ИЗГРАДЕН ВО НЕО – КЛАСИЧЕН И ВЕНЕЦИЈАНСКИ СТИЛ. ОВДЕ СЕ НАОЃА ДОЛГО ШЕТАЛИШТЕ, КАДЕ СЕ ПРОСТИРА ГЛАВНАТА УЛИЦА ALEXSANDROU ROMA ST. НАЈПОЗНАТ ПЛОШТАД Е СОЛОМОНОВИОТ ПЛОШТАД, КОЈ ВОЕДНО Е И НАЈГОЛЕМ НА ЗАКИНТОС. ТВРДИНАТА – BOHALI Е ЕДНО ОД НАЈУБАВИТЕ МЕСТА НА ОСТРОВОТ. ЌЕ ВИДИТЕ ЗАШТО ТОА МЕСТО Е ОМИЛЕНО НА ЛУЃЕТО ШТО ЖИВЕАТ ТАМУ.

Забава на брод

Подгответе се за единствената журка на брод. По загревањето во нашиот бар, тргнуваме на неколку часа не заборавна журка на брод и бањање на преубавите заливи и плажи на островот Маратонизи..

Careta Careta

ЗАКИНТОС Е ПОЗНАТ ПО ЕДИНСТВЕНАТА ВРСТА НА ОГРОМНИ ЖЕЛКИ “CARETA CARETA” КОИ ГИ ИМА ПО ЦЕЛИОТ ОСТРОВ, А ПОСЕБНО ВО ЈУЖНИОТ ДЕЛ НА ОСТРОВО. БРОД СО ПОСЕБЕН СТАКЛЕН ПОД, ИСПЛОВУВА ЗА ОСТРОВОТ MARATONISI КАДЕ ШТО ЌЕ УЖИВАМЕ ВО БАЊАЊЕТО И ПОТРАГАТА НА ОВИЕ РЕТКИ ВРСТИ НА ЖЕЛКИ. ПОПУЛАЦИЈАТА НА ОВИЕ ВРСТИ НА ЖЕЛКИ ЕГОЛЕМА ВО БЛИЗИНА НА ОСТРОВОТ MARATONISI ТАКА ДА ВИ ГАРАНТИРАМЕ ДЕКА СИГУРНО ЌЕ ГИ ВИДИТЕ И ФОТОГРАФИРАТЕ CARETA CARETA ЖЕЛКИТЕ. ПОСЛЕ ОБИКОЛКАТА НА ОСТРОВОТ MARATONISI, НА ОВА КРСТАРЕЊЕ ЌЕ ГИ ПОСЕТИМЕ И АФТЕНТИЧНИТЕ KERI ПЕШТЕРИ КОИ СЕ ПОЗНАТИ ПО СВОЈАТА НЕВЕРОЈАТНО ЧИСТА И ПЛАВА ВОДА. ЌЕ НАПРАВИМЕ УШТЕ ЕДНА ПАУЗА НА ПРЕУБАВА ПЛАЖА ВО БЛИЗИНА НА KERI ПЕШТЕРАТА КАДЕ ШТО ЌЕ ИМАТЕ ВРЕМЕ ЗА БАЊАЊЕ И УЖИВАЊЕ ВО НЕВЕРОЈАТНО ЧИСТАТА ВОДА.

Посета на најпознатата плажа NAVAGIO

ЌЕ УЖИВАТЕ ВО НЕВЕРОЈАТНИТЕ ПЕЈСАЖИ КОИ ГИ НУДИ ЗАКИНТОС, ЌЕ ГИ ВИДИТЕ TSILVI, ALIKES, НЕВЕРОЈАТНИТЕ ПЛАВИ ПЕШТЕРИ, NAVAJO ПЛАЖАТА ОД КОЈА ЗАСТАНУВА ЗДИВОТ. ФОТОГРАФИИТЕ ОД ОВИЕ ПЛАЖИ СЕ СИНОНИМ ЗА ГРЧКИОТ ТУРИЗАМ, И ГИ ИМА ВО СИТЕ ПРОСПЕКТИ И КАТАЛОЗИ ЗА ЛЕТО. СЕКАКО ВО ТЕКОТ НА ДЕНОТ ЗАСТАНУВАМЕ ЗА СЛИКАЊЕ, И БАЊАЊЕ НА СИТЕ ПРЕУБАВИ ЛОКАЛИТЕТИ.

Посета на најубавите плажи

ПЛАЖА BANANA СЕ НАДЕВАМЕ ДЕКА СТЕ СПРЕМНИ ДОБРО ДА СИ ПОМИНЕТЕ НА НЕВЕРОЈАТНАТА ПЛАЖА BANANA. ЖУРКА НА ПЕСОЧНАТА ПЛАЖА, НЕБЕСНО ПЛАВА ВОДА И ЦЕЛ ЗА УЖИВАЊЕ. СТОТИНА МЛАДИ ОД ЦЕЛИОТ БАЛКАН, НАЈДОБРА HOUSE МУЗИКА И ПРЕУБАВА ПЛАЖА ЌЕ НАПРАВАТ НЕЗАБОРАВНА ЖУРКА НА ОВАА ФАКУЛТАТИВА. ПЛАЖА SV. NIKOLA ЕДНА ОД НАЈУБАВИТЕ ПЛАЖИ НА ЦЕЛИОТ ОСТРОВ. КОЈА ПОКРАЈ СВОЈАТА УБАВИНА НУДИ И ДОСТА РАЗОНОДА, СПОРТОВИ НА ВОДА, РЕСТОРАНИ,BEACH БАРОВИ, МЕСТА ЗА ОДМОР И УЖИВАЊЕ…

Галерија

Локација

Општи услови

Слични патувања

цена од

210

EUR

сега од

199

EUR