Menu

Нова Година во Прага

цена од

189

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:

Прага – сместена во срцето на Европа, плени со својата  архитектура и традиција, Таа е значајна раскрсница на уметноста и науката. Главен град на Чешка, позната како златен град, град на стотици кули, град на мостови, град на пивото…

Лежи на брегот на реката В’ лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна).  Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела -Бедриж Сметана, Антониј Дворжак, Франц Кафка.

За сето ова го доловите и доживеете на магичен начин ве носиме за Нова Година во Прага.

План и програма

ПРВ ДЕН (28.12) Среда

Состанок на групата во Скопје во претпладневните часови. Патување кон Прага, преку Србија, Унгарија и Австрија. Дневно и ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

ВТОР ДЕН (29.12) Четврток

Пристигнување во Прага во пладневните часови. Разглед на градот со локален водич (факултативно): Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Карло IV, Кралскиот пат, Еврејскиот кварт, Париската улица, Старомајскиот плоштад со астрономскиот часовник – Орлој, црквата Лорето, Градската куќа, Прашната кула, националниот музеј, дворецот Храдчани, катедралата Св. Вито, Златната улица… Сместување во хотел. Ноќевање.

ТРЕТИ ДЕН (30.12) Петок

Појадок. Целодневен факултативен излет за Дрезден. Разглед на градот со локален водич: Операта Земпер, Палатата Цвингер, Богородичната црква, римокатоличката Дворска црква, Резиденционалната палата, палатата Ташенбер, Августовиот музеј. Враќање од Дрезден кон Прага. Вечерта, крстарење по Влтава (факултативно) каде ќе имате можност да ги видите прашките мостови и прекрасната архитектура од двете страни на Влтава. Враќање во хотел. Ноќевање.

ЧЕТВРТ ДЕН (31.12) Сабота

Појадок. По појадокот, предлагаме посета (факултативно) на Карлови Вари – најпознатиот бањски центар во Чешка и омиленото место на европската аристократија. Ќе имате можност да ги видите топлите извори и да се запознаете со лековитите својства на водите, можност да купите сувенири и производи со лековити својства од Карлови Вари. Вечерта Дочек на Нова Година на централниот градски плоштад. Ноќевање.

ПЕТТИ ДЕН (01.01) Недела

Појадок. По појадокот, напуштање на хотелот и поаѓање за Виена во 08:00ч. Пристигнување во Виена околу 15:00 часот. Панорамски разглед на градот: плоштадот Рингштрасе, Операта, Парламентот, Музејот на модерна уметност, градската палата, Универзитетот, палатата Белведере, Катедралата Св. Стефан, Зимскиот дворец Хофбург…. Слободно време за прошетка. Во договорено време поаѓање кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи за одмор низ Унгарија и пасошки и царински формалности.

ШЕСТИ ДЕН (02.01) Понеделник

Патување низ Србија и пристигнување во Македонија во пладневните часови.

Сместување

Хотел 3* во околината на Прага

ETA Cashback

Сте слушнале за ЕТА CASHBACK картичката?

Со секоја ваша уплата на аранжман, добивате CASHBACK поени изразени во денари. Патникот добива повраток на средства од 400 до 4.100 денари CASHBACK во зависност од уплатата.

За уплата
6.000 - 9.000 ден
Cashback

400 ден

За уплата
9.000 - 12.000 ден
Cashback

600 ден

За уплата
12.000 - 15.000 ден
Cashback

800 ден

За уплата
15.000 - 18.000 ден
Cashback

1000 ден

За уплата
18.000 - 21.000 ден
Cashback

1200 ден

За уплата
21.000 - 24.000 ден
Cashback

1400 ден

За уплата
24.000 - 27.000 ден
Cashback

1600 ден

За уплата
27.000 - 30.000 ден
Cashback

1800 ден

За уплата
30.000 - 33.000 ден
Cashback

2000 ден

За уплата
33.000 - 36.000 ден
Cashback

2200 ден

За уплата
36.000 - 39.000 ден
Cashback

2400 ден

За уплата
39.000 - 42.000 ден
Cashback

2600 ден

За уплата
42.000 - 45.000 ден
Cashback

2800 ден

За уплата
45.000 - 65.000 ден
Cashback

3300 ден

За уплата
65.000 - 85.000 ден
Cashback

3700 ден

За уплата
над 85.000 ден
Cashback

4100 ден

Цени

Од

29.12.2022

До

02.01.2023

Цена

189 EUR

Што е вклучено во цената

 • Превоз со  туристички автобус,
 • Сместување во двокреветни соби во хотел 3* во Прага (околина) –  3 ноќевања со појадок,
 • Придружник од агенцијата за време на патувањето
 • Разглед на Виена
 • Организација и реализација на патувањето

Што не е вклучено во цената

 • Панорамски разглед на Прага со локален водич – 15 €,
 • Крстарење по Влтава – 20€,
 • Целодневна посета на Карлови Вари -35€,
 • Целодневна посета на Дрезден – 40€,
 • Туристичка такса 2 евра по лице од ден вкупно 12€(се плаќа во агенција)
 • Патничко осигурување.
 • Влезници во објекти

Факултативни излети

Панорамски разглед на Прага со локален водич

15€

Крстарење по В'лтава

20€

Целодневна посета на Карлови Вари

35€

Целодневна посета на Дрезден

40€

Локација

Општи услови

Слични патувања

цена од

199

EUR

сега од

179

EUR