СИЦИЛИЈА-La Piramide 3*

цена од

509

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:

Сицилија, со години е меѓу најпосетуваните европски дестинации, посебно текот на летните месеци, па затоа за летување на Сицилија се одлучуваат се поголем број на туристи. Овој скапоцен камен на јужна Италија, ќе Ве водушеви со својата природа, долгите плажи, голема лепеза на бои и секако тука животот буквално е на ивицата на вулканот.

Доколку го имате гледано филмското достигнување, кое критичарите го сметаат за еден од најдобрите филмови на сите времиња, летувањето на Сицилија ќе Ве асоцира на филмот Ким (The Godfather). Овој мегахит, во режија на Frensisa Ford Kopole, му донесе на островот вртоглава популарност, но секако преставува само мал дел од тоа што може да понуди Сицилија.

Roccalumera – најдоброто место за одмот на Сицилија

Приморскиот град Рокалумера се наоѓа на јонскиот брег, во градскиот град на провинцијата Месина. Има население од околу 4.000 жители. Рокалумера е град познат не само по своите преубави и долги плажи, туку и по поетот добитник на Нобелова награда Салваторе Квазимодо, кој таму го има поминато своето детсво и младост во куќата на своите баба и дедо кои се наоѓаат на улицата Умберто I.

Главни знаменитости се плажата Chiesa Madonna del Carmin и шеталиштето.

Што е вклучено во цената

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • 7 ноќевања со појадок во 1/2, 1/3 и 1/4 соби во Хотел La Piramide 3* во Roccalumera
 • 1 ноќевање со појадок во 1/2, 1/3 и 1/4 соби во Хотел 3* во околината на Рим
 • Автобуски превоз со високо туристички автобуси (АC/TV/DVD) на релацијата според програмата
 • Бродска карта на релација Бари – Драч
 • Траект на релација Villa San Giovani – Месина – Villa San Giovani
 • Разглед на Рим
 • Пратител на групата за времетраење на аранжманот
 • Организација на патувањето.

Што не е вклучено во цената

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА

 • Задолжително меѓународно патничко и здравствено осигурување – 700 денари – плаќање во агенција
 • Доплата за вечера од 60 евра за сите денови на Сицилија
 • Задолжителна туристичка такса за Рим која се наплаќа од 01.09.2014. година (за хотели со 3* – 4 евра по особа, а за хотели со 4* – 6 евра по особа, се плаќа на рецепција)
 • Факултативни излети
 • Метро карта за Рим
 • Индивидуални трошоци на патникот.

План и програма

1 Ден : Скопје – Србија – Хрватска – Словенија

Состанок на групата  во 11:00 часот кај спортската Сала Борис Трајковски, тргнување во 11:30 часот. Патување низ Македонија, Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи заради одмор и регулирање на граничните формалности.

2 Ден : Кавелино – Венеција - Рим

Во раните утрински часови пристигнување во туристичката зона Кавелино. Слободно време или факултативен трансфер до пристаништето Пунта Сабиони и возење со брод до Венеција. Разлгед на градот: Дуждевата палата, Црквата Св. Марко, мостот Риалто, мостот на воздишките, плоштадот Св. Марко… Слободно врме до касните попладневни часови. По разгледот се упатуваме за Рим. Пристигнување во доцните вечерни часови, сместување Ноќевање.

3 Ден : Рим – Сицилија

Појадок. Напуштање на хотелот. Возење со автобус до локација од каде е предвидено заминување со метро до центарот на Рим (цена на карта за метро е 1.50 евро во еден правец). Следи обиколка на Рим: Coloseum, Foro Imperiali, Piazza Venezia, Fontana di Trevi, Piazza di Spagna и Panteon…. Слободно време за индивидуални активности. Во вечерните часови тргнување за Сицилија. Ноќно возење кон југот на Италија.

4-10 Ден : Сицилија

Преминување со траект на Сицилија. Пристигнување на Сицилија во попладневните часови. Краток разлгед на центарот на преубавата Месина. Сместување во хотел на база на одбраната услуга. Во текот на престојот на Сицилија покрај слободното време за уживање во преубавите плажи, за индивидуални активности, агенцијата се погрижи да Ви организира голем број на факултативни излети, кои ќе Ви овозможат незаборавни спомени од Сицилија…

11 Ден : Сицилија – Бари

Појадок. Напуштање на собите, во претпладневните часови се упатуваме за Бари. Во вечерните часови се качуваме на траект, каде ни пристои ноќно возење со траект до Драч.

12 Ден : Драч – Албанија – Македонија - Скопје

Пристигнување во утринските часови во Драч. Ни пристои патување низ Албанија и Македонија со попатни паузи за одмор и регулирање на граничните формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Сместување

La Piramide 3*

Опис на хотелот:

Хотелот La Piramide 3*, се наоѓа во градчето Рокалумера. Лоциран е на 200 метри од плажата, каде гостите од хотелот не плаќаат лежалки во Lido Restaurant – Pizzeria. Секоја соба има сопстено купатило, тераса. Собите се опремни со мини-бар, фен, TV, клима. Собите се чистат секојдневно. Хотелот е оддалечен 15 минути возење од монтенскиот град Таорима.

Резервирајте online веднаш

КЛИКНЕТЕ НА САКАНИОТ ТЕРМИН ЗА ДА ГИ ВИДИТЕ ЦЕНИТЕ
За уплата
6.000 - 9.000 ден
Cashback

400 ден

За уплата
9.000 - 12.000 ден
Cashback

600 ден

За уплата
12.000 - 15.000 ден
Cashback

800 ден

За уплата
15.000 - 18.000 ден
Cashback

1000 ден

За уплата
18.000 - 21.000 ден
Cashback

1200 ден

За уплата
21.000 - 24.000 ден
Cashback

1400 ден

За уплата
24.000 - 27.000 ден
Cashback

1600 ден

За уплата
27.000 - 30.000 ден
Cashback

1800 ден

За уплата
30.000 - 33.000 ден
Cashback

2000 ден

За уплата
33.000 - 36.000 ден
Cashback

2200 ден

За уплата
36.000 - 39.000 ден
Cashback

2400 ден

За уплата
39.000 - 42.000 ден
Cashback

2600 ден

За уплата
42.000 - 45.000 ден
Cashback

2800 ден

За уплата
45.000 - 65.000 ден
Cashback

3300 ден

За уплата
65.000 - 85.000 ден
Cashback

3700 ден

За уплата
над 85.000 ден
Cashback

4100 ден

Факултативни излети

Фотографии кои раскажуваат

Локација на сместувањето

Општи услови

Слични патувања