Италија за 24-ти Мај

цена од

159

EUR

сега од

129

EUR

Поаѓање:
Враќање:
Дестинација:
Превоз:
Сместување:
23.05.2024
26.05.2024
Автобус
Хотел

Патувајте и овој 24 -ти Мај заедно со нас во волшебната Италија.

Италија важи за една од најубавите земји во Европа.
Превкусна храна, неверојатно убави градови, историја која датира векови и векови наназад, дом на многу модни дизајнери се само дел од епитетите со кои можеме да ја опишеме Италија.

Искористете го овој продолжен викенд и истражете ги убавините на оваа прекрасна земја,со еден збор – дозволете си себеси накратко да го впиете италијанскиот дух и начин на живот.

Што е вклучено во цената

 • 2 ноќевања во хотел со 3* со појадок
 • Автобуски превоз од Скопје
 • Посета на Трст и Noventa di Piave Designer Outlet
 • Лиценциран придружник

Што не е вклучено во цената

 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса за влез во Венеција – 5 евра по лице (се плаќа во агенција)
 • Задолжителна посета на Венеција со брод и локален водич – 25е
 • Факултативна посета на Милано со локален водич – 55е
 • Туристичка такса (околу 5 евра се плаќа на рецепција во хотелот)
 • Индивидуални трошоци (влезници за музеите)

План и програма

ЧЕТВРТОК (23.05.2024) - ПРВ ДЕН

Местото на собир на групата на паркингот кај хотел Русија во 16.30 часот.
Поаѓање за Италија во 17.00 часот.
Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.
Ноќно возење.

ПЕТОК (24.05.2024) - ВТОР ДЕН

Пристигнување во утринските часови во Трст.
Слободно време за индивидуална прошетка (околу 2 часа) низ центарот на Трст, плоштадот Piazza Unità d’Italia, античкиот театар, катедралата на Сан Густо, паркот направен во чест на паднатите борци, српската црква св. Спиридон.

Во договореното време, поаѓање кон Лидо ди Јесоло, со попатна посета на познатиот шопинг центар Noventa di Piave Designer Outlet (околу 2 часа), кој е познат по ниските цени за сите познати дизајнерски брендови.

Продолжување кон Лидо ди Јесоло и сместување во хотел.
Слободно време за ноќна прошетка низ Лидо ди Јесоло.
Ноќевање.

САБОТА (25.05.2024) - ТРЕТ ДЕН

По појадокот во хотел групата се упатува на целодневна факултативна екскурзија во Милано.
Во Милано ги посетуваме едни од најпознатите атракции како што се :замокот Sforzesco, Arco de la Pace, паркот Sempione, населбата Brera, познатата опера Scala di Milano, галеријата Vittorio Emanuele II, и се разбира познатата миланска катедрала, Il Duomo di Milano.

По разгледот на градот со локалниот водич, слободно време за индивидуална прошетка низ градот на модата, можност да пробате некој од локалните специјалитети, како што се миланското рижото, познатото џелато, панцерота, тестенини или пица во големиот број ресторани сместени во преубавиот центар на градот.

Во попладневните часови поаѓање назад кон Лидо ди Јесоло.
Ноќевање.

НЕДЕЛА (26.05.2024) - ЧЕТВРТИ ДЕН

По појадок во хотелот,во договорено време одјавување од хотел и поаѓање кон Пунта Сабиони – пристаништето каде со брод се упатуваме кон безвременскиот град на вода – Венеција.

Плоштадот Сан Марко, Дуждевата палата, каналот Гранде, мостот Риалто се само дел од атракциите кои првично ќе се разгледаат со локален водич.

Слободно време за индивидуална прошетка.
Во договорено време, од пристаништето во Венеција, се упатуваме кон Пунта Сабиони.

Поаѓање кон Македонија. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска, Србија со попатни паузи за одмор и обавување царински формалности.

ПОНЕДЕЛНИК (27.05.2024) - ПЕТТИ ДЕН

Пристигнување во Македонија во попладневните часови.

Сместување

Хотел 3*

Сместување во хотел 3* – со вклучен појадок на база на шведска маса

Резервирајте online веднаш

КЛИКНЕТЕ НА САКАНИОТ ТЕРМИН ЗА ДА ГИ ВИДИТЕ ЦЕНИТЕ

Важно

 • За реализација на овој аранжман се потребни минимум 50 патници.
 • Задолжителна проверка на пасошот. Треба да има минимум важност 6 месеци
 • Хотелот одредува на лице место во зависност од моменталната состојба каков тип на соба ќе добиете.
 • Резервации за одреден кат или страна не е можна.
 • Селекција на седиште во автобус! Според правилата на агенцијата, патниците се сместуваат според временската линија на уплати.
 • Доколку имате барање за седиште, истото се доплаќа 15 евра за во два правци.
 • Доплата за еднокреветна соба40 евра
 • Доплата за дете до 11.99 години109 евра
 • Трансфер од Битола, Прилеп и Гевгелија – 10 еур по лице (во правец)
 • Трансфер од Штип, Неготино, Кавадарци, Велес – 5 еур по лице (во правец)
За уплата
6.000 - 9.000 ден
Cashback

400 ден

За уплата
9.000 - 12.000 ден
Cashback

600 ден

За уплата
12.000 - 15.000 ден
Cashback

800 ден

За уплата
15.000 - 18.000 ден
Cashback

1000 ден

За уплата
18.000 - 21.000 ден
Cashback

1200 ден

За уплата
21.000 - 24.000 ден
Cashback

1400 ден

За уплата
24.000 - 27.000 ден
Cashback

1600 ден

За уплата
27.000 - 30.000 ден
Cashback

1800 ден

За уплата
30.000 - 33.000 ден
Cashback

2000 ден

За уплата
33.000 - 36.000 ден
Cashback

2200 ден

За уплата
36.000 - 39.000 ден
Cashback

2400 ден

За уплата
39.000 - 42.000 ден
Cashback

2600 ден

За уплата
42.000 - 45.000 ден
Cashback

2800 ден

За уплата
45.000 - 65.000 ден
Cashback

3300 ден

За уплата
65.000 - 85.000 ден
Cashback

3700 ден

За уплата
над 85.000 ден
Cashback

4100 ден

Факултативни излети

Посета на Милано

Цена за пакет: 55€

Милано, главниот град на регионот Ломбардија, градот на модата, финансискиот центар на северниот дел на Италија.
Градот во кој се спојуваат минатото и сегашноста, градот кој ги има фасцинирано најголемите уметници низ историјата.

Замокот Sforzesco, домот на фамилијата Sforza, едно од најмоќните фамилии низ историјата кои владееле со регионот Ломбардија.
Во овој замок, Leonardo da Vinci ги поминал последните години од неговиот живот, каде што остварил неколку преубави уметнички дела, а едно од најпознатите е Последната Вечера.

Arco de la Pace, паркот Sempione, населбата Brera, познатата опера Scala di Milano, галеријата Vittorio Emanuele II, и се разбира познатата миланска катедрала, Il Duomo di Milano се уште неколку познати места кои ќе ги посетиме и ќе уживаме во нивната убавина.

Посета на Венеција ( Задолжителна факултатива )

Цена за пакет: 25€

Венеција, кралицата на Јадранското море, единствениот град на вода.
Центар на República de Venecia, низ историјата една од најмоќните републики на брегот на Јадранското море.

Градот кој е инспирација на многу уметници, писатели, градот кој ја поттикнува љубовта.
Плоштадот Сан Марко, каналите на градот кои можете да ги пловите со Гондола, мостот Риалто со каналот Гранде, мостот на Воздишките, големиот број на плоштади, ресторани кафулиња ќе ве освојат со нивната убавина и ќе ве натераат повторно и повторно да се враќате.

Фотографии кои раскажуваат

Локација на сместувањето

Општи услови

Слични патувања