Aлбанија- 8 најдобри места и плажи

Aлбанската ривиера сè уште е позната по својата убавина и како едно од врвните места за дестинација на плажа. Албанија, а особено јужниот дел на земјата, има затскриени плажи со камчиња, острови и неколку скриени и чисти песочни плажи. Прочитајте што препорачуваме

1. Саранда

Саранда е град во Албанија и еден од најпосетуваните градови во Албанија. Кога станува збор за плажите овој град има одлична плажа и идеална локација за да почнете да ги истражувате околните места и плажи. Во близина се наоѓа замокот Лекуреси па ви препорачуваме да го посетите и од самиот замок има преубав поглед. Oд Саранда се гледа и островот Крф и мал дел од туристичкото место Касиопи.

2. Ксамил

Ксамил е често првата и највозбудливата дестинација во Албанија. Плажите тука се едни од единствените песочни плажи во земјата и таму има генерално помалку луѓе. Дел од плажите се во приватна сопственост и наплаќаат мала такса за прием, но тоа е совршено место за оние кои сакаат да бидат централно лоцирани. Веднаш преку каналот е Крф, најблискиот грчки остров до Албанија а постојат три мали острови веднаш до брегот и прават фантастично возење со брод или пливање низ брилијантни тиркизни води.

3. The Blue Eye (Syri Kalter)

Ова е едно од оние природни чуда што ја доловува нашата имагинација. И, во ред, технички не е плажа – тоа е природен извор. Но, од откритието, патниците го посетуваат и се восхитуваат на Синото око, обидувајќи се да ги отклучат неговите тајни. Вода меурчиња до површината со изненадувачка брзина. Никој всушност не знае колку е длабоко, бидејќи нуркачите се спуштиле само на 50 метри. Ова е место за забавување и уживање во целост на мајката природа.

4. Бунец

Бунец плажата се ноаѓа во близина на Саранда и не е место за забава, но има прилично неверојатни зајдисонца. Ова е плажа за оние кои бараат внатрешна тишина што доаѓа со затишје на брановите што го погодуваат брегот

5. Palasa beach

Oвде плажата е комбинација од бел песок и карпа. Постојат неколку ресторани и кафулиња што се наоѓаат во пејзажот и еден ноќен клуб што често привлекува толпа, но освен ова, Паласа е плажа за оние чија цел е да ја избегнат гужвата.

6. Gjipe beach

За сите љубители на природна убавина ви ја препорачуваме ова плажа. Скриена од околната планина, самата плажа е достапна само по асфалтен пат и се издвојува од градот. Самата плажа е на крајот од кањонот Gjипе, кој исто така нуди многу пешачење.

7. Орикум плажа

Oва плажа е помеѓу Саранда и Валона, и луѓето се враќаат од година во година. Чисто е со ситни камчиња, а рестораните се широко познати по прекрасната традиционална храна што ја служат.

8. Golem Beach

Стотици илјади доаѓаат ова плажа секоја година и е една од најпосакуваните дестинации на туристите од соседните земји а најмногу за Албанците. Патот низ градот се протега по должината на брегот, така што сè е лесно достапно. Близу е до главниот град Тирана и поради тоа, достапните услуги и удобности се врвни.

Читајте повеќе блогови ОВДЕ

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН