Будва (Стар град)

Една од главните работи што треба да се направи во Будва е истражување на нејзиниот чуден стар град. Опкружен со камени sидови, историскиот центар на градот е исклучително шармантен благодарение на тесните патеки и улиците со калдрма.

Најдобар начин да го откриете Стариот град е да одвоите време едноставно да талкате по улиците и да си дозволите да се изгубите меѓу улиците со камени sидови. По два земјотреса во 1979 година, поголемиот дел од Стариот град e обновен и неговите улици сега се преполни со барови, ресторани и продавници.

Тука ќе најдете голем број прекрасни цркви, вклучувајќи ја црквата Света Троица, црквата Свети Сава и црквата Свети Јован Крстител. Вториот, кој понекогаш се нарекува црква Свети Иван, е најголемата црква во Будва. Во близина, исто така можете да ја видите најстарата црква во градот, Света Марија во Пунта, која датира од 804 година.

Ако сакате добар поглед на Стариот град Будва, тогаш не пропуштајте ја шансата да ја посетите Цитаделата која овозможува да добиете прекрасен поглед на историскиот центар на градот, како и на прекрасните планини и јадранскиот брег што го опкружува.

Будва е прекрасна дестинација за летен одмор и е позната по прекрасните плажи и бурниот ноќен живот. Доколку не сте ја посетиле ви препорачуваме тоа да го направите.

Прочитајте повеќе блогови ОВДЕ

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН