Места кои мора да ги посетите во Црна Гора

Иако патувањето со автобус не е најомилено, сепак е одличенизбор доколку сакате да ја видите и да ја доживеете Црна Гора.

Манастирот Острог

Стрминиот и тесен пат им оневозможува на големите туристички автобуси да дојдат до самиоот манастир.Ова место не е само за оние кои сакаат да доживеат духовно патешествие, туку и за оние кои сакаат да го почуствуваат духот на историјата, фа ги посетат незаборавните знаменитости, и да го посведочат за неверојатното.

Котор

Овој град е под заштита на UNESCO,па така што ниту една фасада не се разликува од дамнешните времиња кога градот бил изграден.Тесните улички со калдрма,куќите направени од камен, како и скалите кои водат до тврдината,заедно даваат впечаток дека овој град времето застанало.Стариот град Котор се карактеризира со голем број споменици од средновековна архитектура: цркви, катедрали, палати и музеи. Неговата убавина е надополнета со безброј тесни улички, плоштади. Стариот град Котор се издвојува по големиот број на стилски изработени порти, палати на богати семејства и голем број скали. Денес, стариот град Котор е една од најдобро зачуваните средновековни урбани единици на Медитеранот. Сепак, најпознати се градските sидови што го опкружуваат градот. Тие се долги околу 5 км, високи до 20 метри и широки до 10 метри. Бидејќи се целосно зачувани, тие се единствен пример за архитектура на утврдување во Европа.Стариот град Котор има и голем број на убаво уредени ресторани и хотели. Во нив можете да пробате традиционални специјалитети, како и разновидна медитеранска храна.

Тиват

Не, ова не е Монако … Сите овие супер јахти кои се наоѓаат во луксузна марина, високото шеталиште и станбените блокови, полираните ресторани и продавници се во Тиват, Црна Гора. Некогаш скромен и обичен град, Тиват помина низ големото реновирање на својата марина и околината и денес е место каде што живее и се одмара светскиот џет-сет во лето.

Дефинитивно една од најдобрите туристички инвестиции на црногорското приморје во последните 25 години, Порто Монтенегро денес претставува вистински пример за една од најубавите дестинации во Црна Гора. Луксузен спакуван во прекрасен медитерански стил, Порто Монтенегро денес претставува една од најпрестижните марини на Јадранското Море.

Основно направено за супер јахти и богати милијардери кои ќе имаат една нова дестинација за уживање во мирна атмосфера и одлична природа. Денес, Порто Црна Гора е голема туристичка атракција, не само за богатите туристи, туку и за сите.

Будва

Некогаш мал и тивок крајбрежен град, денес, Будва е метропола на црногорскиот туризам и еден од најгласните и преполни градови на црногорското приморје во текот на летото. Неговиот живот започна на теренот пред два и пол милениуми и се излеа од бедемите кон луксузни јахти, нови згради, ресторани, барови и ноќни клубови каде чека неверојатна забава.Вечерта, на шеталиштето покрај плажата ќе ве обземе гласната музика што доаѓа од кафулињата, смеата и врисоците на децата од блиските забавни паркови, мирисот на морето измешан со арома на вкусна скара и греди светло од дискотеката што шета низ небото. Будва е големо светлосно шоу.

Се чини дека Будва води двоен живот – едниот во стариот, а другиот во новиот дел на градот. Се граничи со високи бедеми и украсен со архитектура, доминантно венецијанско, Стариот град чува историски и културни богатства – римска некропола и олтар, антички столбови, претхристијанска базилика и многу цркви.

Бар

Бар претставува модерен град кој се шири секој ден. Иако е пристанишен град, тој е неверојатно чист и има многу развиени зелени површини. Околу него има многу туристички атракции. Стариот град Бар, тврдината Хај Нехај, со остатоците од тврдината од 15 век и замокот на кралот Никола, ги претставуваат историските и културните споменици на овој град.

Херцег Нови

Sea Fortress (Forte Mare). Herceg Novi, Montenegro

Херцег Нови е препознатлив по изобилството дрвца мимози и неговите бројни скали. Често се нарекува „Град на сонцето“, благодарение на големиот број сончеви денови во текот на целата година.Богат со зеленило, Херцег Нови крие бројни видови тропски цвеќиња. Кон крајот на јануари, градот станува миризлив со суптилен мирис на жолти и зелени мимози и има посебен фестивал посветен на овој цвет, наречен Празник мимоза. Во текот на летните месеци се организираат многу фестивали за дополнително збогатување на туристичката понуда на овој волшебен град.

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН