Чудесни места кои треба да ги посетите во Албанија

Албанија од година во година станува сè попопуларна туристичка дестинација благодарение на нејзината зачудувачка глетка, интересни историски места и пречек на луѓето.

Ова е една од најмалку посетените земји во Европа и скапоцен камен кој чека да се истражи. Достапен е, има добра инфраструктура и толку уникатно локални места што не можат да се најдат на друго место.

Тирана

Главниот град на Албанија, Тирана ќе биде почетна точка за многу луѓе што ги истражуваат најдобрите места во Албанија.

Градот е дом на неколку туристички локации што мора да се видат, но вреди да се посети џамијата Етхем Бег од 18 век.

Луѓето во Тирана, како и огромното мнозинство од албанските локални жители, се исклучително пријателски расположени и градот е врвно достапен, со изненадувачки одлична храна и пијалоци и ефтино.

Плоштадот Скендербег е едно од најважните места во Тирана и тука може да се најде и Националниот историски музеј.

Во срцето на плоштадот Скендербег – а со тоа и срцето на Тирана – се наоѓа статуа на историскиот албански национален херој Скендербег.

Дерми

Со своите тиркизни води и убави плажи кои се протегаат на далечина, прекрасната глетка на Дерми е местото каде што многу млади Албанци одат на лето. Исто така е дом на некои пулсирачки ноќен живот.

Сместено на планинска падина со поглед на море, градот може да се пофали со зачудувачки зајдисонца. Фаќањето пијалок во еден од неговите бројни барови и ресторани додека гледате како заоѓа сонцето е прекрасен начин да поминете една вечер.

Химаре

Со својот прекрасен амбиент на албанската ривиера, пенливите тиркизни води на Химар и спектакуларното ридско крајбрежје го прават одлично место за одење ако сакате малку сонце, море и песок.

Додека неговите плажи и мирното шеталиште покрај морето се она за што доаѓаат повеќето луѓе, историскиот стар град е прекрасно да талка пооколу; нејзините атмосферски таверни се полни со медитерански шарм и вкусна локална морска храна.

Сместен на врвот на ридот со поглед кон стариот град се наоѓа прекрасен замок, кој нуди прекрасен поглед кон морето. Околните планини имаат и прекрасни патеки и гледишта за уживање во посетителите, додека околното село е дом на спектакуларни цркви и манастири, како што се манастирот Крст и Аталиотиса.

Берат

Берат е во средина на Албанија и се верува дека е еден од најстарите градови во земјата. Берат честопати е познат по прекарот – Град на илјада прозорци – поради неговата мешавина од османлиска и албанска архитектура.

Главната туристичка локација на Берат е замокот од 140 век, Калаја, кој сè уште е дом на стотици луѓе. Поранешниот меѓу најважните албански градови на Отоманската империја, Берат беше додаден на списокот на местата на светското наследство на УНЕСКО во 2008 година.

Црквата Света Марија од Блахарна е задолжителна глетка за секој што ќе го посети Берат, како и маалото Мангалем.

Ксамилските острови

Врв на албанската ривиера се можеби Ксамилските острови, оддалечена група од три мали острови лоцирани веднаш крај брегот, достапни само со брод од малиот град Ксамил.

Дел од поголемиот национален парк Бутринт, Ксамилските острови се фантастичен пример за Албанија во повеќето недопрени и недопрени.

Посета на пролетта Сино око е исто така задолжителна за секој што сака да го искуси она што го нуди Ксамил за време на нивната волшебна албанска пауза. Јули и август се најпрометните годишни времиња за островите Ксамил, но и тогаш има малку туристи овде.

Скадар

Најголемиот град на северот на Албанија, Скадар честопати се смета за културен главен град на земјата.

Ова е затоа што е домаќин на настани како што се Карневал, Денот на езерото, Детскиот фестивал и Скадар џез-фест, додека е дом и на познат историски замок, кој се истакнува по својата важна улога за време на Првата балканска војна.

Скадар има едноставно прекрасно езеро, додека средновековната тврдина Дриш е оддалечена само неколку милји. Познатиот театар „Миѓени“ е во Скадар, заедно со пазарот со кецови што вреди да се посети. Куќата од Малазе во Скадар е можеби и најдобра во Албанија.

Национален парк Бутринт

Дом на голем број разновидни екосистеми и зачудувачки археолошки локалитети, Националниот парк Бутринт е популарна туристичка дестинација, во голем дел поради неговата близина со грчкиот остров Крф. Многу луѓе доаѓаат да ја видат нејзината величествена мешавина од историја и природа.

Покривајќи полуостров кој се граничи со огромното езеро Бутринт од една страна и каналот Вивари од друга страна, природната убавина е прекрасна; над 1.200 различни видови животни и растенија живеат меѓу неговите живописни мочуришта, ридови и острови.

Главната атракција, сепак, е неверојатниот археолошки локалитет кој опфаќа над 2.500 години историја; ова вклучува антички градски ѕидини, остатоци од римски театар, византиска базилика и две замоци. Залутањето низ урнатините со прекрасната глетка околу вас е прекрасно искуство. Ова е несомнено еден од скриените скапоцени камења што може да понуди Албанија.

Саранда

Со својата зачудувачка локација на Јонското Море, Саранде е благословен со цело време топло време, пенливи води и релаксиран начин на живот.

Додека крајбрежјето е малку поразвиено со својата линија на станбени блокови без идентитет, има многу убави делови на Саранде за шетање и многу барови, ресторани и продавници за сувенири кои се нудат.

Покрај античките урнатини пронајдени во градот, околината на Саранде е полна со историски места и природни убавини, што го прави одлично место за користење како основа за истражување на регионот.

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН