Филмови и сцени снимени во Истанбул

Истанбул отсекогаш бил омилено место за странските продуценти и режисери со своето историско чувство, улици и атмосфера. Девет светски познати странски филмови кои привлекуваат огромно внимание и поминаа од Истанбул.

1. The Water Diviner- 2014


На чело со Расел Кроу, Олга Куриленко и Јилмаз Ердоган. Филмот ја раскажува приказната за еден австралиски земјоделец, oshошуа Конор (Кроу), кој набргу по Првата светска војна патува во Турција за да ги пронајде своите три сина, кои никогаш не се вратија.

2. Argo – 2012


Арго е американски историски драмски филм од 2012 година во режија на Бен Афлек. За време на иранската револуција, милитантите зедоа 60 Американци како заложници во Американската амбасада, но шестмина избегнуваат заробување и се засолнети во домот на канадскиот амбасадор. Експертот на ЦИА, Тони Мендез подготви план за спас на овие 6 Американци. Во филмот, ќе можете да ги видите снимките од областа Зухуратбаба, лоцирана во Бакиркој, Големата чаршија и Аја Софија.

3. Taken, II- 2012

Taken II е француски со главна улога Laim Nesson и е акционен трилер филм на англиски јазик снимен во 2012 година, во режија на Оливие Мегатон. Taken II преведен на турски како „Такип: Истанбул“. Во центарот на филмот, има инцидент со киднапирање, каков што беше во Taken I. Еден од протагонистите на филмот е секако Истанбул.

4. Skyfall- 2012

Еден од најистакнатите филмови што се снимаше во Истанбул е Skyfall. Серијата освои неколку признанија, вклучувајќи две награди Оскар, две награди БАФТА и две Греми награди овојпат сет во Англија, Кина и Истанбул. 007 🙂

5. From Russia With Love- 1963

Британски шпионски филм од 1963 година и втор во филмската серија James Бонд во режија на Теренс Јанг. James Bond, Шон Конери доаѓа во Истанбул да го фати уредот за шифрирање наречен Лектор. Но, излегува дека оваа мисија е план на непријателот на Бонд, S.P.E.C.T.R.E. Некои делови од филмот се случија во Истанбул, а исто така некои од ликовите беа турски. Исто така е можно да се види познатиот воз од таа ера, Ориент Експрес.

6. Inferno- 2016

Адаптирани од познатиот роман на Ден Браун, „Пекол“, се појавуваат Том Хенкс, Фелисити Џонс и Бен Фостер. Откако се разбуди во хотелска соба во Венеција, Роберт Лангдон не се сеќава како стигнал таму. Лангдон почнува да патува низ цела Европа за да ги дознае одговорите и се обидува да го спаси светот од можна катастрофа. Се разбира, многу сцени се исто така во Истанбул.

7. Murder On The Orient Express- 1974

Убиство на експрес на Ориент“, базиран на истоимениот роман на Агата Кристи, се случува во 30-тите години на минатиот век. Филмот зборува за убиство што се случи во Ориент експрес, за време на експедицијата од Истанбул до Париз. Исто така ви препорачуваме да го гледате Убиство во Ориент експресс од 2017та година.

8. Hitman- 2007

Филмска адаптација на компјутерската игра Hitman’s Director е Ксавиер Генс. Во филмот од 2007 година, агентот 47 е заробен и ги брка оние што го заробиле во Источна Европа. Филмот има и сцени од Истанбул.

9. The International- 2009

Лоис Селинџер сакаат да ја изнесат правдата пред најмоќната банка во светот. За време на оваа мисија, тие ги откриваат незаконските активности на банката, како што се трговија со оружје и перење пари. Со оглед на нивната истрага, Витман и Селинџер одат во Берлин, Милано, Њујорк и Истанбул. За кратко време, исто така е можно да се види Халук Билгинер во филмот.

Има уште многу филмови кои се снимени во Истанбул како што се: The two faces of January, Walk on water, Sniper 6/ ghost shooter, Must have been love и многу други но ние издвоивме девет кои ви препорачуваме да ги гледате доколку не сте ги гледале.

Читајте повеќе блогови ОВДЕ

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН