Најчесто користени зборови во турскиот јазик за време на шопинг (2 Дел)

Како што кажавме во претходниот блог за да може подобро да ве запознаеме со Турција и турскиот јазик ние за Вас издвоивме неколку познати фрази и зборови. Дел од нив многу често можете да ги слушнете во секојдневниот говор на турците. Овие фрази и зборови може да Ви бидат од голема помош за време на вашиот престој во Турција. Бидејќи секој од нас има желба и сака да пазарува дали тоа ќе биде облека, шминки, накит или чевли и не толку важно, ние за Вас издвоивме неколку фрази и изрази кои ќе ви бидат од голема помош при вашето пазарење во Турција.

Купување
Bunun fiyatı ne kadar? – Која е цената на ова / Колку чини?
Dükkan saat kaçta açılıyor? – Кога отвoра продавницата?
Dükkan saat kaçta kapanıyor? – Кога затвора продавницата?
Mağaza hangi katta? – На кој кат е продавницата?
Bana yardım ederbilir misiniz? – Дали може да ми помогнете?
Yardımcı olabilir miyim? – Можам ли да ви помогнам?
Ne almak istersiniz? – Што сакате да купите?
Poşet ister misiniz? – Дали сакате кеса?
Bunu deneyebilir miyim? – Дали може да го пробам ова?
Nasıl ödeyeceksiniz? – Како ќе платите?
Nakit mi, kredi kartıyla mı? – Во готово или со картичка?
Açık – Отворено
Kapalı – Затворено
Bu çok pahalı. – Ова е многу скапо.
Bu indirimli. – Ова е на попуст.
Bu ucuz. – Ова е евтино.

Облека
Bayan giysileri. – Женска облека.
Erkek giysileri. – Машка облека.
Çocuk giysileri. – Детска облека.
Elbise – Фустан
Pantolon – Панталони
Gömlek – Кошула
Tayt – Хеланки
Kazak – Џемпер
Mont – Јакна
Bluz – Блузи
Etek – Суќна
Eşofman – Тренерки
Bikini – Купачи

Чевли
Spor Ayakkabısı – Патики.
Günlük Ayakkabı – Кондури
Bot ve Çizme – Чизми
Sandalet – Сандали
Ev Terliği – Домашни влечки
Topuklu Ayakkabı – Високи потпетици
Deniz Ayakkabısı – Кондури за плажа

Додатоци
Kemer – Ремен
Çanta – Чанта
Кol düğmesi – Манжета
Кüpe – Обетки
Еldiven – Ракавици
Güneş gözlüğü – Очила за сонце
Тakı – Накит
Makyaj Malzemeleri – Шминки

За да може да прочитате точно ви нудиме мало појаснување.
Ş – се чита Ш.
Ç – се чита Ч.
C – се чита Џ.

Најнови патувања

цена од

8000

ДЕН

сега од

7000

ДЕН