Неколку причини зошто Скијатос да е вашиот следен остров за патување!

Со над 200 острови за избор, планирањето на одмор во Грција може да изгледа како застрашувачка задача – секој остров нуди нешто различно и секако истражувањето на неколку во рамките на едно патување е добар начин да ја доживеете оваа сорта. Но, ако имате кратко време, Скијатос нуди огромен спектар на активности за да одговараат на разновиден опсег на луѓе.

Во пресрет на 2020 година, по многу размислување, решивме да развиеме уште едно бегство.

Чудесни плажи

Скијатос има изобилство на прекрасни плажи и вистинска мешавина тивки заливи (достапно само со брод), до поживи опции со раздвижени таверни, честопати придружени со гласна музика и спортови на вода.

Скијатос има репутација на забавен остров и секако има доволно за да го одржи најстрашниот љубител на музиката задоволен со ноќните клубови во градот Скијатос и забавите на плажа редовна појава во сезоната. Малата плажа Банана на југот западно од островот е домаќин на неделна вечер „Beach Party“ со диџеј, многу коктели, грицкања и многу забава.

Можеби најпозната од плажите на Скијатос е Кукунарис кој има прекрасен мек, златен песок и изобилство на понудени објекти, вклучително и спортови на вода, неколку барови на плажа и ресторани и редовно петнаесетминутно водно такси до градот Скијатос, што е далеку најубаво начин за патување. Има музика и забава, па ако претпочитате нешто помирно и помалку бурно, една од потивките плажи како Агиа Елени може да биде за вас.

Градот Скијатос

Единствената вистинска населба на овој остров е малото гратче Скијатос. Сите останати населби се туристички одморалишта со многу хотели и организирани плажи. Градот Скијатос е граден во форма на амфитеатар, на југо-источниот дел од истоимениот остров, во залив во којшто нема ветрови. Она што прво се забележува се едноставните бели куќи, покриени со ќерамиди и тесните улички меѓу нив.

Бели куќи со сина дограма, балкони и прозорци украсени со цвеќиња, мали плоштади и мрежа на тесни калдрми улици што се спуштаат до шеталиштето во улицата Пападијаманти или пристаништето, продавници, пабови, таверни, мирис на непознато цвеќе што е карактеристично само за Скијатос , придонесе овој град да освојува се повеќе и повеќе секој ден. Прилично мало, но секогаш живо пристаниште е поделено на старо и ново. Во старото пристаниште ќе најдете ресторани со добра храна и патот до островот Бурзи, кој е поврзан со островот со насип. Новото пристаниште изобилува и со ресторани, кои претежно нудат специјалитети од морска храна, и ова е рутата што ве носи до клубовите. Вистинското „лудило“ тука започнува околу два часа по полноќ и трае до утрото.

Места кои треба да се посетат

Музеј-куќата „Пападиамантис“

Овој интересен музеј се наоѓа непосредно до пристаништето во градот Скијатос. Мебелот и сите детали во куќата се зачувани онакви какви што биле при крајот на животот на славниот грчки писател Александрос Пападиамантис, којшто е роден на островот и најголем дел од својот творечки живот го минал токму во оваа куќа.

Замокот Кастро

Замокот Кастро е голема карпа во морето, полуостров на којшто некогаш се наоаѓал средновековниот град Скијатос. Оттаму иамте панорамски полед на сегашниот град, а дотаму се стигнува за еден час со автомобил или со бродски превоз.

Бурци

Ова е мал полуостров што го дели заливот на два дела. Во еден период тој бил заокружен со ѕидини и фортификации за поморска одбрана, а во денешно време има густи борови насади.

Кино на отворено

Она што е интересно и несекојдневно за островите е дека за разлика од другите острови, на Скијатос има кино на отворено кое се наоѓа на во градот на улицата Пападиамантис,на 4-5 минути пешачење од пристаништето. Киното е отворено за време на највисоките летни месеци и се прикажува различни филмови, редовен филм е мјузиклот Mamma Mia бидејќи голем дел од сцените се снимени на Скијатос. Момент кој мора да го искусите доколку одите на островот.

Најнови патувања