Пет непознати но прекрасни места во Црна Гора за одмор

Летото е зад аголот, а тоа значи само едно – наоѓање на идеална дестинација за летен одмор. Не е лесно да се најде аранжман што ќе ги исполнува сите критериуми на туристите. Во повеќето случаи, цената е главната причина зошто туристите избираат одредени летни одморалишта, не знаејќи дека секоја земја што излегува на море има многу помалку познати места кои се убави и прифатливи, но за кои луѓето едноставно не знаат.

Иста е состојбата и со Црна Гора. Со години, па и децении наназад, Црна Гора е чест избор на Македонски туристи за летни одмори, поради нејзината близина и фактот што таму се чувствуваат како дома. Будва, Котор, Тиват, Херцег Нови, Игало – се места кои на сите им се добро познати и кои во лето се полни со туристи од нашата земја, но и од другите делови на светот.

Сепак, Црна Гора крие многу убави места за летен одмор, чие постоење туристите главно не го знаат или го прочитале натписот покрај патот, не знаејќи дека зад кривината се крие вистински мал рај. Подолу можете да дознаете повеќе за пет помалку познати места во Црна Гора кои никогаш не ве оставаат рамнодушни.

# 1 Кумбор – место со голем потенцијал

Кумбор е мало село во општината Херцег Нови. Сместено е веднаш покрај морето, и се состои од прекрасни плажи и многу убаво украсени куќи и кафулиња. Она што го карактеризира ова мало место, за кое многумина дури и не знаат дека постои, се едни од најубавите заливски плажи со песок.

Морето во овој дел на Црна Гора е исклучително топло и чисто, па затоа не е изненадувачки што Кумбор е чест избор на семејства со мали деца. Без голема гужва, Кумбор е дестинација за одмор што има се што ви треба за квалитетен одмор.

Во последните неколку години, Кумбор беше локација на големи градилишта и за кратко време, никнаа бројни станбени згради. Од овие причини, нема сомнение дека ова не толку добро познато место во Црна Гора ќе добие популарност многу скоро.

# 2 За тивок одмор – Красиќи

Красиќи се наоѓа на северниот брег на Которскиот залив, недалеку од Тиват. Во минатото, Красиќи беше тивка населба, на два километри од морето, а туризмот не беше развиен. Во средината на дваесеттиот век, населбата се прошири, па денес е поделена на Стар и Нов Красиќи.

Нов Красиќи, кој неодамна е изграден, е типично летно одморалиште со голем број станбени згради, ресторани и добро одржувани плажи. Од година во година, сè поголем број туристи од целиот свет слушаат за Красиќ.

Кристално чиста вода и мали плажи со камчиња се причина Красиќи да се најде на списокот на најубави места во Црна Гора. На плажите е можно да се изнајмат лежалки и чадори, а цените на лежалките во Црна Гора генерално се различни од место до место, па Красиќи е едно од најевтините места кога станува збор за изнајмување лежалки на плажите.

Красиќи се наоѓа на околу 12 км од Тиват, 13 км од Котор и околу 26 км од Будва – толку блиску до сите настани, а сепак доволно далеку за да го зачува неговиот мир и убавина на Јадранот.

# 3 За добар одмор –  Добре Воде

Добре Воде се наоѓа во општина Бар и е многу тивко туристичко место, со само илјада жители. Она што го прави ова летно одморалиште посебно е мојата необична, тиркизна боја. Причината за тоа е што во длабочините на морето извираат свежа вода, која се меша со сол, па добивате такви импресивни тонови вода.

Благодарение на бојата и смиреноста на морето, ова место го доби своето име – Добре Воде. Може да го поминете летото тука уживајќи во мирот и тишината на зачуваната природа, сè со локална кујна и специјалитети од морска храна. Плажата Велики Пијесак е идеална за семејства со мали деца, бидејќи е опкружена со маслинови дрвја, така што навистина има многу природна сенка.

Покрај споменатите, на местото Добре Воде се кријат уште три убави плажи за пливање и одмор од соништата – Мали Пијесак, Трлила и нудистичка плажа. Опкружено со природа, чисто море и идеална клима, местото Добре Воде полека добива популарност меѓу туристите ширум светот.

# 4 Совршена хармонија на море и планини – Добрина

Иако не е многу добро познато место, Добрина ги крие убавините на Црна Гора. Предградието на најубавиот град на Црна Гора, Котор, ова село се одликува со мир и магични плажи, па затоа не е изненадувачки што се вели дека го претставува целиот шарм на средновековниот Котор. Комбинацијата од море и планини ја прави Доброта летно одморалиште во кое доминира релаксирачката клима.

Овој скриен скапоцен камен на Которскиот залив се карактеризира со прекрасни утрински мириси кои ги маѓепсуваат сите што ќе се најдат на ова мирно место. Во самото село има две помали продавници, додека бројот на продавници се зголемува како што се приближувате до Котор, кој е оддалечен само три километри. Мал број на такви скриени, недопрени места и заливи во Црна Гора.

Во Добрина нема гужва, па затоа ова место е идеално за летни одмори со семејството или за одмор во тишина. Мирното, сино море волшебно, а пешачката патека покрај вода ги привлекува оние кои сакаат да се релаксираат во природата.

#5 Рисан – античка населба на Которскиот залив

Малиот град Рисан се наоѓа на брегот на Которскиот залив во Црна Гора. Тоа е многу важно затоа што е најстарата населба во оваа област. Сместено е на само неколку километри од Пераст. Иако изгледа како напуштен град и место кое апсолутно не е туристичко, тука можете да го почувствувате вистинскиот црногорски дух, дури и во кафуле.

Она што го крие Рисан се споменици од античкиот период, додека главната атракција на градот е античкиот римски мозаик. Градската плажа е долга околу еден километар, а морската вода на ова место ги привлекува љубителите на нуркањето со својата чистота, па Рисан е мало гратче кое всушност е најпосетувано од љубителите на морскиот свет.

Оваа земја крие плажи за кои слушнале луѓе од целиот свет, па така црногорската плажа која е прогласена за најубава плажа во Европа е Бечичи, која многу добро ја познаваат сите што летуваат на овој дел од Јадранот. Сепак, Црна Гора не е составена само од море и плажи.

Црна Гора може да се пофали и со други природни убавини, како што се езера, водопади, реки, планински врвови, густи шуми, кањони … Празниците во Црна Гора се вистинска можност за незаборавно искуство и рајски одмор. Ако барате релаксирачки одмор или сепак сакате луда авантура – во Црна Гора можете да најдете сè на едно место.

Најнови патувања