Специјалитети околу светот кои ќе Ве инспирираат да ги посетите овие земји

Еден од најинтересните аспекти на патувањето е храната на земјата. Кога патуваме најчесто сакаме да ги пробаме националните кујни на земјите, коишто ни овозможуваат да го запамтиме вкусот на земјата која сме ја посетиле. Кујните играат составен дел во дефинирањето на културата на една нација – и не ни важно дали ќе земате примерок од некој локален деликатес на уличен пазар, или ќе отидете на вечера во некој ресторан се додека посетите локални кујни. Еве еден мал список на традиционална храна низ целиот свет. Ова е само мал дел од вкусовите со коишто изобилува целиот свет. Секојдневното приготвување храна може да стане монотоно и напорно, па секој би посакал да се најде на доручек, ручек или вечера во некоја од овие земји.

вечера во Кападокија, Турција

1. Крок Мадам ( “Croque Madame” ) ФРАНЦИЈА

Класичен појадок што ќе го најдете во било кој ресторан, ова е одличен начин да го започнете денот. Ако сте уморни од кроасани и багети, “Croque Madame” е еден вид пржен сендвич со јајца и сирење, прелиен со рендано сирење. Ако го јадете ова без пржено јајце, Французите го нарекуваат Крок Монсје.


2. Боршт ( “Borscht” ) РУСИЈА / УКРАИНА

Оваа супа потекнува од Украина и е популарна низ цела источна и средна Европа. Боршт има десетици варијации, но цвеклото е основна состојка. Пробајте го и топло и ладно.


3. Кимчи ( “Kimchi” ) ЈУЖНА КОРЕА

Ако сте заинтересирани за ферментиран зеленчук и зачинета храна, ова е јадење за вас. Главната состојка на ова корејско јадење е кинеска зелка, која исто така е ароматизирана со кромид, лук и црвена пиперка. Ова јадење ќе го најдете во секое домаќинство во Кореја.

4. Тестенини Карбонара ( “Pasta Carbonara” ) ИТАЛИЈА

Ова јадење потекнува од Рим и претставува тестенини варени со крем сос, јајца, сланина и маслиново масло. Обично се служи во тркалезен сад и се додава Пармезан. Најкритичниот детал за приготвување карбонара е дека тестенините треба да се варат al dente, односно да се пробаат за да се знаеме точно кога се готови, со цел да не се преварат.


5. Суфлаки ( “Souvlaki” ) ГРЦИЈА

Оваа грчка брза храна е ефтина и вкусна. Направено со говедско, свинско или пилешко (како и зеленчук), ова јадење се состои од ќебапи на дрвени ражничи. Јадењето се служи на чинија со разни гарнири, леб или пржен компир или во сендвич со пита.

6. Швајншаксе ( “Schweinshaxe” ) ГЕРМАНИЈА

Овaa печеница е всушност „свински зглоб“ и е многу популарна во регионот на Баварија. Месото е маринирано со вкусови – понекогаш и до една недела. Месото е крцкаво однадвор, а одвнатре е вкусно нежно, и обично се служи со кисела зелка или црвена запечена зелка, или печен компир.

7. Фонду ( “Fondue” ) ШВАЈЦАРИЈА

Фонду е јадење со топено сирење што се служи во тенџере на оган. Луѓето потопуваат леб во сирењето со помош на вилушки. Вие исто така може да најдете варијации на традиционалниот фонду од сирење – врело масло наместо за фунду од месо или стопено чоколадо за вкусен десерт.

8. Плескавица ( “Pljeskavica” ) СРБИЈА

Националното јадење на Србија е зачинето мелено месо, подготвено од мешавина на говедско, свинско и јагнешко месо. Служено како главно јадење – обично со кромид, кајмак и салата, ова јадење ќе го најдете на многу штандови за брза храна низ целата земја, но и во многу ресторани.

9. Том Јам ( “Tom Jum” ) ТАЈЛАНД

Оваа кисело-зачинета ароматизирана супа која вклучува ракчиња, пилешко, риба и миризливи билки и зачини како лимонска трева, лисја од кафир, сос од риба и мелено чили. Има карактеристичен вкус и има многу варијации – повеќето вклучуваат ракчиња и други морски плодови.

10. Феихоада ( “Feijoada” ) БРАЗИЛ

Ова јадење потекнува од Португалија, но може да се најде во многу поранешни португалски колонии, вклучувајќи ги и Макао, Мозамбик и Ангола. Чорба од црн грав со парчиња од говедско и свинско месо, зачинета со лук, кромид и ловоров лист, интересно е што ова јадење традиционално се јаде во сабота навечер а е навистина тешко за варење.

11. Гои Куон (“Goi Cuon” ) ВИЕТНАМ

Ова е еден вид пролетен ролат, кој се состои од ракчиња, свинско месо, оризови тестенини, зеленчук и други вкусни работи, завиткани во оризова хартија. Ова го јадат виетнамците потопувајќи го во сос од хоизин или чили со кикирики на коцки.

12. Паела ( “Paella” ) ШПАНИЈА

Ова шпанско национално јадење со ориз е зачинето со шафран. Обично се прави со широк спектар на пилешко и морски плодови, иако варијациите вклучуваат и вегетаријански опции. Името на садот потекнува од латинскиот збор патела, што значи „тава“.

13. Квесадила ( “Quesadilla” ) МЕКСИКО

Директен шпански превод на ова јадење е „тортилја со сирење“. Оваа мексиканска закуска за брза храна се состои од превиткани тортиљи на скара, полнети со зеленчук, месо или живина, и секако – кашкавал.

14. Котбулар ( “Köttbullar” ) ШВЕДСКА

Шведските ќофтиња се совршено округли ќофтиња направени од свинско / говедско мелено месо, и традиционално се служат со пире од компир, крем сос и малку џем од јагода.

15. Сармале ( “Sarmale cu mamaliga” ) РОМАНИЈА

Сармале е полнета ролна од зелка. Мамалига е вид на палента, се служи на врвот или веднаш до сармалот. Тоа е главно јадење кое обично се готви за специјални настани, како што се Божиќ, новогодишната ноќ или кој било друг семеен собир.

16. Џерк пилешко ( ” Jerk Chicken” ) ЈАМАJKА

Џерк е стил на готвење каде што месото се трие или маринира со многу жешка мешавина на зачини, што вклучува миризлив пипер, шкотски пиперки и други состојки. Леќата традиционално се применува на свинско или пилешко, но може да се користи и буквално за секое друго месо, морска храна или зеленчук.

17. Кошари ( “Koshari” ) ЕГИПEТ

Ова јадење е направено од ориз, макарони и леќа измешани заедно со сос од домати и оцет, а потоа се додава наут и крцкав пржен кромид. Овој вегетаријански-пријателски и пополнет оброк може да се најде во тезги покрај патот и ресторани низ целата земја и понекогаш се подобрува со сок од лук и лут сос.

18. Фалафел ( “Falafel” ) ИЗРАЕЛ, ПАЛЕСТИНА, ЛИБАНОН

Фалафелот лесно може да се најде на менито на целиот Блиски исток, пржено топче направено од мелени леблебии или фава грав. Најдоброто во брзата храна, најчесто се служи во леб од пита или е завиткано во лепче. Фалафелите се служат со со зеленчук, лут сос и сосови базирани на тахини.

19. Бакалхау ( “Bacalhau” ) ПОРТУГАЛИЈА

Бакалхау е португалски збор за ви на риба. Оваа солена риба, често се служи со компири, понекогаш се украсува со магдонос, тврдо варени јајца и маслинки.


20. Цевиче ( “Ceviche” ) ПЕРУ

Цевиче е дел од „националното наследство“ на Перу и дури има прогласен празник во негова чест. Тој е составен од парчиња сирова риба (најчесто морска), мариниран во свежо исцеден сок од горчлив портокал (нарња агриа), со исечен кромид, чили пиперки, сол и црн пипер.

Храната е навистина централна точка во многу култури и ова се само некои од од омилените неверојатни јадења што постојат низ целиот свет. Разни култури низ светот пратктикуваат разни навики за исхрана. Ние би сакале да ги слушнеме и Вашите омилени јадења, па Ве молиме кажете ни за Вашата омилена храна низ светот во делот за коментари подолу.

Најнови патувања