Производ на фантазијата на еден режисер-Дрвенград

Познатиот режисер Емир Кустурица го изградил прекрасното етно село „Дрвенград“ сместено помеѓу две планини. Секоја година е домаќин на фестивалот Кустендорф, настан што го посетуваат некои од најдобрите светски филмски sвезди.
Сместено на ридот Межавник во паркот на природата Мокра Гора, точка на средба на две прекрасни српски планини Тара и Златибор, етно селото „Дрвенград“ е производ на фантазијата на филмскиот режисер Емир Кустурица и е изградено за сцени на неговиот филм “Животот е чудо “.

„Дрвенград“ е правоаголно етно село со главна улица што води од влезната порта од едниот крај до малата дрвена христијанско-православна црква од друга страна.

Црквата е изградена во традиција на руски цркви од кабина и е посветена на Свети Сава, основач на српската автокефална христијанска православна црква. Во центарот на селото се наоѓа плоштад поплочен со дрвени блокови и опкружен со автентични кабини со трупци донесени од нивната оригинална локација и поставени на темели направени од камен.

Улиците во селото се именувани според некои познати луѓе. Главната улица го носи името на добитникот на Нобеловата награда, писателот Иво Андриќ.

Постојат и улици именувани по кубанскиот револуционер Ернесто Че Гевара, аргентинскиот фудбалер Диего Армандо Марадона, српскиот актер Миодраг Петровиќ Шкаса и познатите филмски режисери Федерико Фелини и Ингмар Бергман. Една улица го носи името на Новак Џоковиќ, еден од најдобрите тенисери во светот.

„Дрвенград“ има уметничка галерија, библиотека, кино наречено „Андерграунд“ по еден од најпознатите филмови на Кустурица, продавница за торти со домашни слатки, ресторан со традиционална српска кујна, продавница за сувенири итн.

Посетата на „Дрвенград“ не е завршена се додека не се возите со воз покрај Шарган осум.

Еден стар воз по име „Ćира“ поминува покрај железничката пруга Шарган осум над Дрвенград.

„Шира“, стариот парен воз, ќе ве однесе низ длабоките карпести клисури што се лизгаат нагоре и надолу по извонредната патека во форма на број осум. Оваа таканаречена „осумка“, единствената ваква комбинација на тунели и мостови во светот, успева да надмине 300 метри висинска разлика помеѓу Мокра Гора и Шарган.

Во 2005 година, „Фондацијата за архитектура Филип Ротиер“ со седиште во Брисел го прогласи „Дрвенград“ за најдобро архитектонско достигнување во Европа во последните три години. Ова етно село доби и статус на град-хотел со четири везди (исто како Свети Стефан во Црна Гора).

Најнови патувања