Индиго заливи, волшебни села. Овој остров е магичен!

Идеално лоцирана во срцето на Јонското море, Кефалонија инспирираше многумина со својата убавина и беше локација за снимање на познатиот филм „Мандолината на капетанот Корели“. Навистина, каде и да ги насочите очите, ќе ја видите природата во своите најдобри светла. Кефалонија не е само најголемиот грчки остров на Јонско море, туку и еден од најубавите! Фалејќи се со неверојатен природен пејзаж со егзотични плажи, живописни рибарски села и волшебни подземни пештери, Кефалонија е една од најдобрите дестинации во Грција за љубителите на природата!

Светски познат по своите живописни плажи (како Миртос, Антисамос, Лурдас, Скала), драматични пејзажи и вкусна храна, островот привлекува и маѓепсува илјадници посетители. Индиго заливи, волшебни села (Фискардо, Аргостоли, Сами, Асос), бел блескав песок, возбудливи активности, мистериозни пештери и жива атмосфера создаваат егзотичен рај за одмор среде Јонско море.

Главната причина зошто луѓето продолжуваат да доаѓаат во Кефалонија се, без сомнение, нејзините прекрасни плажи. Секако, некои плажи секогаш изгледаат убаво на слики, но најфотографираните плажи на Кефалонија изгледаат уште подобро во реалниот живот! Од Миртос, идилична песочна плажа поддржана од високи карпи, до Петани, Кси, Скала и Макрис Гиaлос, секоја плажа во Кефалонија ќе ви го украде здивот!

Миртос Плажата

Што се однесува до селата во Кефалонија, тие изобилуваат со шарм! Освен главниот град на островот, Аргостоли, не пропуштајте да ги посетите малите села Фискардо и Асос, за време на вашите посети во Кефалонија. Посетете ја волшебната глетка, прошетајте низ нивните мали пристаништа и, се разбира, седнете во таверна да ги вкусите вкусните локални деликатеси …

Ќе се вратите повторно верувајте…

Најактуелните информации за грчките острови може да ги најдете на фејсбук профилот Авантуристот по Островите.

Најнови патувања