Албанија- Синото око (The blue eye) нереално место кое ќе сакате да го посетите веднаш!

Сири и Калтер (Синото око) е едно од оние ретки, скоро нереални места. Места за кои не веруваме дека постојат на Земјата. Како Солените станови во Боливија, кањонот Антилопа во Аризона, пештерите сјајни црви во Нов Зеланд и плажите со лава, глечерите, вулканите и водопадите во Јужен Исланд. Кога ќе погледнете во центарот на Синото […]

Пролетна глетка со расцутани цвеќиња. Едноставно уживајте во погледот!

Полиња со лалиња, рози и лаванди – има ли поубава глетка во пролет од оваа?Некои места во светот се преполни со полиња каде може да го гледате цутањето на цвеќињата, па ако сте љубител на цвеќиња, вреди некогаш да ги посетите.Од Мароко до Холандија – има многу прекрасни места каде може да уживате во глетката […]

Традиции и обичаи на Скијатос

Мал остров сместен во Егејското море, и еден од најубавите острови во Грција, тоа е Скијатос. Ако сакате да отидете на остров којшто ќе можете да го разгледате во целост, во текот на само еден одмор и притоа вистински да уживате, тогаш тоа дефинитивно е Скијатос. Турбулентната историја на Скијатос, на крајот придонела островот да […]

Зошто Велгден во Истанбул?

Можеби се прашувате каде ќе го поминете продолжениот викенд и еден од најголемите христијански празници а тоа да не биде дома. Ние имаме решение! Ве носиме во Истанбул со добро позната програма која трае веќе неколку години по ред и нашите патници се враќаат задоволни и со широко насмеани лица. Ви споделуваме неколку фотографии од […]

Месец на лалето во Истанбул

Ако на влезот во некој град ве дочекаат милиони лалиња во сите можни бои, тогаш веднаш ќе ви стане стане јасно зошто некој ја смислил онаа славна поговорка која вели дека „првиот впечаток е особено важен“. Почнувајќи од 2005 година во периодот од 7-ми до 29-ти април во Истанбул се случува веќе традиционалниот Интернационален фестивал […]

Босна: Босанските пирамиди најстари во светот?

Во Босна беше пронајдено големо откритие кое го шокираше светот , особено историчарите и археолозите. Босанските Пирамиди беа пронајдени од страна на Др.Семир Османгич и тие го дигнаа во врвот на неговата кариера, а Босанскиот град Високо беше поставен на мапата за местата кои мора да се посетат. Уште од самиот старт се јавуваа многу […]

Будва (Стар град)

Една од главните работи што треба да се направи во Будва е истражување на нејзиниот чуден стар град. Опкружен со камени sидови, историскиот центар на градот е исклучително шармантен благодарение на тесните патеки и улиците со калдрма. Најдобар начин да го откриете Стариот град е да одвоите време едноставно да талкате по улиците и да […]

Филмови и сцени снимени во Истанбул

Истанбул отсекогаш бил омилено место за странските продуценти и режисери со своето историско чувство, улици и атмосфера. Девет светски познати странски филмови кои привлекуваат огромно внимание и поминаа од Истанбул. 1. The Water Diviner- 2014 На чело со Расел Кроу, Олга Куриленко и Јилмаз Ердоган. Филмот ја раскажува приказната за еден австралиски земјоделец, oshошуа Конор […]

Aлбанија- 8 најдобри места и плажи

Aлбанската ривиера сè уште е позната по својата убавина и како едно од врвните места за дестинација на плажа. Албанија, а особено јужниот дел на земјата, има затскриени плажи со камчиња, острови и неколку скриени и чисти песочни плажи. Прочитајте што препорачуваме 1. Саранда Саранда е град во Албанија и еден од најпосетуваните градови во […]

Неколку автентични доживувања во Турција

Турција е земја која во последните години се труди да ги задоволи сите туристи кои ја посетуваат така што забрзано се модернизира, но и покрај тоа тие успеваат да задржат одредена автентичност која е примамлива за секој посетител. ИстанбулЕдинствениот град во светот кој е на два континенти, од ден на ден станува се повеќе примамлив […]